Ця цивілізація процвітала в долині річки Інд, на території сучасного Пакистану, північно-західної Індії та східного Афганістану, у III-II тисячоліттях до нашої ери.
Інди залишили по собі близько 4000 тисяч кам’яних, бронзових та мідних табличок, що вкриті таємничими символами та зображеннями людей і тварин, як-от бики та єдинороги. Написи на табличках досі не зміг розгадати жоден учений. Дослідники засвідчили, що ця система писемності не має аналогів у світі.
І ось тепер влада Індії виступила з несподіваною ініціативою. Тому, кому зрештою вдасться розсекретити стародавні буквоподібні символи, уряд обіцяє винагороду в розмірі одного мільйона доларів.
«Оголошую грошову премію в розмірі одного мільйона доларів США для приватних осіб або організацій, які розшифрують писемність», – заявив Мутхувел Карунанідхі Сталін, головний міністр індійського штату Тамілнад. За його словами, загадка залишається нерозгаданою ось вже 100 років, попри численні спроби археологів та експертів.
Що потрібно знати про Індську цивілізацію
Ця цивілізація, також відома як Хараппська, – найбільша за територією, але найменш відома з найдавніших великих міських культур. Вона процвітала у 2600-1900 роках до нашої ери, а потім раптово зникла з історичних записів, розповіло видання Daily Mail.
Про цей народ учені знають дуже мало. Інди не залишили археологічних свідчень про війни чи інші історичні події. А спілкувалися вони за допомогою однієї з найнезвичайніших систем письма у світі.
Найкоротша довжина написів – 5, а найдовша – 34 знаки. Деякі експерти взагалі сумніваються, що ці символи є мовою, припускаючи, що вони можуть бути піктограми, які містять релігійні або політичні меседжі.
Руїни індських поселень були випадково виявлені у 1920-х роках британськими та індійськими археологами. На сьогодні дослідники розкопали 1000 цих поселень. В них дослідники знайшли перші у світі відомі туалети, а також складні кам’яні грузила, просвердлені намиста з коштовного каміння та майстерно вирізані кам’яні печатки.
«Це була найбільша міська культура свого періоду», – написав науковець Ендрю Робінсон у дослідженні 2015 року, опублікованому в журналі Nature.
Чому ця цивілізація зникла? Останніми роками археологи найчастіше озвучували дві версії щодо цього. Згідно з першою, до загибелі індів призвела зміна клімату, а саме – підвищення температури, яке спричинило зменшення кількості мусонів, а отже, й катастрофічні наслідки для всього народу.
Відповідно до другої версії, на користь якої свідчать археологічні дослідження, причиною зникнення Індської цивілізації стали смертоносні землетруси.