Збадьорююча кава: дія кофеїну чи плацебо

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Для багатьох людей день не почнеться, поки вони не вип’ють свою ранкову філіжанку кави. Вони вважають, що саме цей напій дозволяє їм скоріше прокинутися та отримати заряд бадьорості на подальші дії. Португальські вчені вирішили дослідити, як кава та кофеїн сприяють підвищенню ефективності, пильності та психомоторних функцій.

Справа у кофеїні, чи не лише в ньому?

Для участі в експерименті була запрошена група людей, які споживали мінімум 1 чашку кави на день. Дослідники отримали від учасників соціально-демографічні дані, а потім зробили 2 коротких функціональних МРТ-сканування. Перше до, а друге після прийому (через 30 хвилин) стандартної чашки кави або гарячої води з кофеїном у тому ж об’ємі.

Гіпотеза дослідників була заснована на відомому нейрохімічному впливі напою та речовини, що до нього входить. Вони передбачали, що сканування МРТ тих, хто п’є каву, виявить посилену інтеграцію певних ділянок мозку. Одна з них пов’язана з виконавчою пам’яттю, а інша, на якій зосередились науковці, бере участь у саморефлексії та самоаналізі.

КаваДійсно, результати показали, що споживання кофеїну або кави з його вмістом робить людей більш готовими до переходу від відпочинку до роботи. Однак, що відрізняє сам напій – це здатність підвищувати зв’язок у ділянках мозку, які відповідають за оперативну пам’ять, когнітивний контроль та цілеспрямовану поведінку. Тобто ті, хто споживав каву, були більш готовими до дій та уважнішими до зовнішніх подразників.

Цього не відбувалося, коли учасники вживали лише кофеїн. Тобто ця речовина у складі кави сама по собі не робить людей бадьорими та готовими до роботи.

Можливий ефект плацебо від кави

Як зазначає головна авторка дослідження Марія Піко-Перес, для досягнення ефекту бадьорості потрібно споживати чашку ароматного та смачного напою. Саме кава робить споживачів більш готовими до дій і уважнішими до зовнішніх подразників.

Під час дослідження вчені спостерігали деякі ефекти, спричинені кофеїном. Проте спостерігалися й інші, пов’язані з особливим ароматом та смаком кави. Помітний вплив на подальше самопочуття мало психологічне очікування учасників, пов’язане саме зі споживанням ароматного напою. Тобто ефект бадьорості від кави може бути пов’язаним і із плацебо.

Як зазначає видання Daily Mail, поки що вчені не можуть цього стверджувати напевно. Цілком імовірно, що вживання кави без кофеїну може викликати ці переваги.

Проведений експеримент не надає повноцінну картину наслідків досвіду споживання напою окремо від поєднання із гіркою речовиною, що входить до складу більшості енергетиків. Крім того, можуть бути індивідуальні відмінності у метаболізмі кофеїну серед учасників, які було б цікаво дослідити у майбутньому.

Фото: pixabay.com 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU