Полуницею називаються великоплідні види суниці – зеленої, мускусної та ананасної. Плоди цієї ягідної культури цінуються за антиканцерогенні властивості. Ягоди полуниці насичені антоціанами, катехінами, кемпферолом, кверцетином та іншими флавоноїдами – речовинами, що захищають клітини від окиснення, тим самим подовжуючи молодість. Тому наїдайтеся полуницею в сезон і запасайтеся нею на зиму.
Калорії полуниці
Енергетична цінність свіжої ягоди – 33 ккал. Полуниця не містить насичених жирів і холестерину, натомість сповнена харчовими волокнами, вуглеводами, цукром, фолієвою, саліциловою, щавлевою та яблучною кислотами. В цій ягоді також є багато марганцю, йоду, заліза, калію, магнію, натрію, фосфору, кобальту, вітаміну С та каротину. За відсутності діабету, алергії та проблем із шлунково-кишковим трактом можна їсти до 500 г полуниці на день.
Дієтологи навіть дозволяють ласувати цією ягодою перед сном (бром у полуниці сприяє засипанню) і рекомендують любителям нічних перекусів втамовувати голод полуницею з кефіром. Поєднання полуниці з кисломолочними продуктами знижує подразнюючу дію ягід на слизову оболонку шлунку, тому заправляйте ці ягоди йогуртом, вершками або сметаною. Полуницю не можна вживати натщесерце: ці ягоди подають як десерт після основного прийому їжі.
Перед вживанням полуницю потрібно ретельно промити, позаяк у підживленні культури використовується гній. Позбутися запаху органічних добрив допоможе нетривале замочування ягід у розчині харчової соди. Після п’ятихвилинного замочування полуниці рекомендується промити проточною водою, аби видалити залишки соди.
Полуниця: користь та протипоказання
Борючись з іонами кисню, вільними радикалами та перекисами, полуничні антиоксиданти підвищують стійкість організму до хронічних захворювань різної природи, запобігають розвитку пухлинного процесу, нормалізують кров’яний тиск, знижують на третину ймовірність серцевого нападу та перешкоджають атеросклерозу. Підтверджено позитивний вплив цілющої ягоди на зір, неврологічну сферу та шкіру. У косметології полуничну маску використовують для вирівнювання кольору обличчя, позбавлення ластовиння, пігментних плям і зморшок.
Червнева ягода лужить організм, розчиняє і виводить кристали сечової кислоти. Запиваючи полуницю водою, можна позбутися оксалатів ще швидше: каміння безболісно вийдуть із сечею. Оскільки полуниця і сама по собі є сечогінним засобом, з нею потрібно бути обережними при хворих нирках і проблемах із сечовивідними шляхами: фруктові кислоти загострюють цистит і пієлонефрит. Небажано вживати полуницю гіпертонікам, які приймають енаприл, оскільки це перевантажить нирки.
Від полуниці можливі печія, діарея та здуття живота, тому літньою ягодою не варто зловживати. А при виразковій хворобі та гастриті через високий вміст подразнюючих кислот від полуниці слід утриматися повністю. Виключити цю ягоду потрібно також алергікам: характерною реакцією на компоненти полуниці можуть стати шкірні висипання, запалення, свербіж, блювання та діарея. У важких випадках переїдання полуниці може навіть спровокувати зупинку дихання.
Вітаміни, що містяться в полуниці
Зібрану в сезон ягоду можна заморозити на зиму. Свіжоморожена полуниця має ті ж самі корисні властивості, що і свіжі плоди. У полуниці з морозилки зберігаються, зокрема, вітаміни С, A, E, K та групи В.
В ароматній ягоді міститься цілющий склад мікроелементів для жіночого здоров’я та виношування дитини. Фолієва кислота запобігає аномальному розвитку плода у вагітних. Полуниця протистоїть ризику жіночої онкології, знижуючи ймовірність розвитку раку молочної залози, активізує обмін речовин, зміцнює волосся, омолоджує шкіру та покращує настрій.
Це чудовий чистильник печінки. Профілактичною дозою є 300 г свіжих ягід на день. Щоб полуниця нормалізувала рівень холестерину в організмі, її потрібно їсти без цукру. Перевага полуниці – у швидкому засвоєнні (перетравлюється за 20 хвилин).
Вітамін С у полуниці
Ці плоди вважаються найбільш вітамінними ягодами: кожна з них задовольнить 18% добової потреби людини у вітаміні С. За його вмістом п’ять полуниць дорівнюють великому апельсину. У відсотковому співвідношенні полуниця містить більше вітаміну C і менше цукру, ніж лимон.
Саліцилова кислота розріджує кров, запобігає утворенню тромбів та знижує навантаження на серце.
Потрібно дотримуватися правил поєднання продуктів. Якщо в раціоні є полуниця, там не повинно бути крохмалистої їжі, бобових, гороху, грибів, яєць та риби. У десертах полуниця добре поєднується з бананом, апельсином, ківі, лаймом, персиком, динею, вишнею, ожиною та чорницею.
Що приготувати з полуниці?
Ароматну ягоду подають свіжою (з цукром і сметаною), використовують як начинку в пирогах і варениках, готують з нею супи, салати, десерти та коктейлі. А в деяких кухнях полуницю навіть заведено маринувати: з оцтом, цукром, сіллю та розмарином.
Полуничний салат з руколою
500 г промитої та розрізаної на четвертинки полуниці залийте у великій мисці 1 ст. ложкою бальзамічного оцту, а іншу таку ж ложку оцту збийте у чашці з 2 ст. ложками оливкової олії, сіллю та чорним меленим перцем (за смаком). Змішайте полуницю з двома пучками подрібненої руколи, підсмаженими волоськими горіхами (півсклянки) і оцтово-олійним соусом. Поставте салат на годину в холодильник та подавайте до столу.
Гаспачо з полуницею
Освіжаюча страва на літню спеку – холодний ягідний суп. Для цього іспанського рецепту розділіть інгредієнти на дві частини: для начинки та заливання.
Для начинки беремо в рівній кількості подрібнені ягоди полуниці та порізаний огірок (чверть склянки того й іншого), жирний сир (300 г), по пучку дрібно порізаного кропу та зеленої цибулі, підсмажений мигдаль (третина склянки), оливкову олію (2 ст. ложки ) та мелений перець чилі (за смаком).
Для заливки візьмемо збиту міксером полуницю (2 кг), оливкову олію (півсклянки), подрібнений огірок (орієнтуйтеся на плід середнього розміру), подрібнений зелений лук (півсклянки), часник (половину зубчика), червоний болгарський перець (півсклянки), бальзамічний оцет (чверть склянки), зелень естрагону (пучок), чорний перець та сіль (за смаком).
Суміш подрібнених інгредієнтів для начинки поставте на ніч у холодильник. Збиту до однорідної маси полуницю змішайте з рештою компонентів для заливання, розбавте водою, якщо суміш вийде занадто густою, і теж відправте на кілька годин у холод. При подачі розкладіть начинку в тарілки і залийте заправкою. Літній полуничний суп готовий.
Вівсянка з полуницею
У швидкому полуничному сніданку використовуємо по 2 склянки молока та вівсяної каші моментального приготування, 500 г полуниці, 2 ст. ложки цукру, 1 ст. ложку сметани та щіпку солі.
Перемішуємо ягоди полуниці з цукром і відставляємо на кілька хвилин для виділення соку. Заливаємо в каструлю молоко та півтори склянки води, солимо і ставимо на середній вогонь. Всипаємо вівсянку і варимо п’ять хвилин при помішуванні. Знявши з вогню, розкладаємо по порціях, додаючи в тарілки по ложці сметани та прикрашаючи полуничним сиропом.
Англійський десерт
Для класичного полуничного трайфлу знадобляться: 500 г бісквіту (у формі коржа або печива), 4 яйця, вершкове масло (20 г), по півтори склянки полуниці та сметани, молоко (300 мл), будь-який фруктовий конфітюр (200 г), фруктовий лікер (півсклянки), цукор (півсклянки), по 1 ст. ложці борошна та цукрової пудри, крохмаль (3 ст. ложки), щіпка ванілі, трохи горіхів та м’яти для прикраси.
Бісквіт розкришіть, залийте половиною заготовленого лікеру та конфітюром. Перемішайте і залиште просочитися. Молоко з ваніллю доведіть на тихому вогні до кипіння і вимкніть. Збийте з цукром яєчні жовтки, всипте борошно та крохмаль. Перемішайте масу до однорідної консистенції, змішайте з молоком, доведіть до кипіння і зніміть із вогню. Додайте до крему залишок лікеру та вершкове масло. Перемішайте суміш, щоб масло розчинилося. Коли крем охолоне, поставте його на півгодини у холодильник.
У скляну форму покладіть шарами бісквіт, ягоди, крем та сметану, збиту із цукровою пудрою. Накрийте полуничний трайфл харчовою плівкою та сховайте на дві години до холодильника. При подачі прикрасьте десерт подрібненими горіхами та листочками м’яти.
Чізкейк із полуницею
Цей ошатний десерт вам нагадає водночас суфле та сирну запіканку. На півкілограма полуниці знадобляться 3 яйця, 2 плавлені сирки, 400 г сиру, склянка розкришених крекерів, півтори склянки цукру, по 3 ст. ложки фруктового сиропу і вершкового масла, 2 ст. ложки крохмалю, 1 ч. ложка кориці та щіпка солі.
Виклавши полуницю рівним шаром на пательню, полийте ягоди фруктовим сиропом і томіть на тихому вогні півгодини до згущення. Перекладіть ягідне пюре в миску, додайте крохмаль, перемішайте до однорідного стану й остудіть. В іншій мисці розкришіть крекери, всипте в крихту цукор і додайте розтоплене вершкове масло. Викладіть рівний шар суміші у форму для запікання і поставте на п’ять хвилин у розігріту духовку. Вийміть чізкейк із жарової шафи і дайте йому охолонути.
Натріть плавлений сир і розмішайте його з яйцями, цукром та сіллю. Змішайте блендером сир із корицею і з’єднайте все з полуничним пюре. Викладіть полунично-сирну масу на запечену крихту, поставте в духовку і запікайте півгодини при 140°C. Перед подачею охолоджений чізкейк полийте полуничним пюре.
Полунично-шоколадний десерт
На 400 г полуниці потрібно 250 г подрібненого шоколаду та третину склянки подрібнених фісташок.
Поставте на водяну баню шоколад, зніміть з вогню після розплавлення і зануріть у нього помиту та обсушену полуницю. Після занурення в розтоплену шоколадну масу обваляйте кожну ягоду у фісташковій крихті і покладіть на вощеному папері. Подавайте десерт, швидко охолодивши в холодильнику (не довше 15 хвилин, щоб шоколад не встиг покритися краплями конденсату).
Лимонад із полуниці
У напої для спекотного дня використовуємо мінеральну воду без газу (2 л), 500 г полуниці, свіжий лимонний сік (півсклянки), цукор (третина склянки) і цукрову пудру (2 ч. ложки).
Збиваємо в блендері промиті ягоди з половиною обсягу цукру, після чого додаємо частину цукру, що залишилася, з водою і лимонним соком. Перемішуємо, прикрашаємо цукровою пудрою та подаємо з льодом.
Фото: pexels.com