Понад 400 слідів представників різних видів тварин були вперше ідентифіковані з неймовірними подробицями. Дослідники залучили тріо досвідчених місцевих трекерів, щоб вони допомогли розгадати таємницю цих 5000-річних записів, що являють собою справжній зоологічний живопис.
Карта «зоопарку» кам’яної доби з відбитків тварин
У колекції різьблених зображень, виявлених у горах Доро-Навас у центральній частині Західної Намібії, дослідники пустелі Калахарі змогли не просто ідентифікувати 407 унікальних відбитків, а й визначити вид, стать, приблизний вік і навіть відбиток ноги якої саме тварини увічнили печерні мешканці. Неймовірно, але команді вдалося ідентифікувати понад 90% стародавніх творів мистецтва.
Як зазначає видання Newatlas, результати більш схожі на карту зоопарку, ніж на археологічний документ. Серед найбільш поширених видів були зображення відбитків жирафів, білих та чорних носорогів, зебри та леопарда. Крім того, тут зустрічалися малюнки слідів мавпи, шакала, дикобраза, слона, гепарда, трубкозуба, лева та бабуїна. Загалом принаймні 40 видів тварин були чітко ідентифіковані за характерними відбитками. Понад 60 із них були зображеннями відбитків птахів.
Жираф виявився найбільш популярною твариною. Загалом дослідники нарахували 54 зображення відбитків цих дорослих тварин та 81 малюнок зі слідами жирафеня. І цей факт сам по собі незвичний, бо первісні художники в основному зосереджувалися на зображенні переважно дорослих особин (найчастіше за все – самців).
Зоологічний живопис як цінне джерело знань про минуле
Археологи з Німеччини змогли отримати глибше розуміння цих малюнків завдяки дослідникам серед місцевих жителів із заповідника в Цумкве. Місцеві слідопити стали все частіше звертатися до науковців, які намагаються скласти стародавні головоломки.
Існує багато теорій щодо того, чому відбитки слідів тварин зустрічаються у деяких з найдавніших художніх галерей людства. Напевно, ми ніколи не дізнаємося повної картини. Проте це зоологічне мистецтво надає сучасним дослідникам цінну інформацію про те, як змінюються ландшафти та популяції тварин.
Ідентифікація наскельного живопису за відбитками не є надійною. Проте вона підкреслює, наскільки важливим є унікальний набір навичок корінного населення для дослідження.
Дослідники зазначають, що скелі Намібії містять численні зображення тварин та людей кам’яної доби, а також людські сліди та відбитки тварин. Досі останнім приділялося мало уваги, тому що науковцям бракувало знань, щоб їх інтерпретувати.
Фото: newatlas.com, pixabay.com