Виявляється, всі ми постійно шкодимо своєму зорові, навіть не усвідомлюючи цього. А починаємо замислюватися про це лише тоді, коли проблеми з очима вже загострилися. Головний біль, нечіткість зору та сухість очей – лише деякі з них.
Доктор Йорн Слот Йоргенсен з Лазерної офтальмологічної клініки Лондона та Евелін Менса, очна хірургиня з Центральної лікарні Мідлсекса, розповіли про загрози для зору, які трапляються на шляху кожного.
Тривале сидіння біля екранів
Поширення цифрових пристроїв, таких як ноутбуки, планшети та смартфони, призвело до збільшення часу використання екранів на роботі та відпочинку. Внаслідок цього очі страждають від перенапруги так, як ніколи раніше.
Тим, кому доводиться дивитися в екран більшу частину доби, Евелін Менса рекомендує випробувати на собі правило «20-20-20».
Це означає, що кожні 20 хвилин потрібно протягом 20 секунд сфокусовувати погляд на чомусь, що розташовано на відстані 20 футів (близько 7 м). А ще не слід забувати про моргання під час використання гаджета з екраном, аби очі не пересихали.
Куріння
Відмова від куріння принесе користь як загальному здоров’ю людини, так і її очам. Кинувши цю погану звичку, можна знизити ризик розвитку таких захворювань, як вікова макулярна дегенерація (AMD) і катаракта.
Неносіння протисонцевих окулярів із захистом від ультрафіолету
Не всі протисонцеві окуляри фільтрують ультрафіолетове світло. Якщо носити такі, що не мають адекватного захисту, можна постраждати від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання. А це своєю чергою може сприяти розвитку очних захворювань, наприклад, катаракти, попередив доктор Йоргенсен. Вплив ультрафіолету також прискорює розвиток наростів на поверхні очей, які називаються птеригіями.
Лікарі радять ніколи не дивіться прямо на сонце. Адже це може спричинити сонячний опік макули – центральної області сітківки, яка обробляє те, що ви бачите прямо перед собою. Такий опік нерідко призводить до незворотної втрати зору.
Погане харчування та нестача поживних речовин
Здорове, збалансоване харчування допомагає знизити ризик розвитку очних захворювань.
Взяти бодай ту саму макулу. Вона, за словами пані Менси, містить натуральні пігменти, такі як лютеїн та зеаксантин. На них багаті зелені листові овочі, наприклад, шпинат та капуста, розповіло видання Daily Mail.
Вітаміни А, С та Е також корисні для зору, тому слід з’їдати не менш як п’ять порцій фруктів та овочів на день, вважає Евелін Менса. А ще для здоров’я очей корисна риба, багата на омега-3 жирні кислоти.
Неносіння окулярів та лінз, які прописав лікар
Офтальмолог прописав вам окуляри або лінзи? Отже, носити їх обов’язково. Якщо цього не робити, зір псуватиметься й надалі, може розвинутися косоокість, а головні болі почастішають.
Недостатнє освітлення
Робота або читання в місцях з недостатнім освітленням призводить до напруження очей та погіршення зору, зауважив доктор Йоргенсен. Гарне «робоче» освітлення є життєво важливою умовою для здоров’я очей.
Чому треба відвідувати офтальмолога
Незалежно від того, якою мірою присутні всі ці шкідливі чинники у нашому житті, зір потрібно регулярно перевіряти. Експерти рекомендують робити це бодай раз на два роки. Інакше не уникнути невиявлених очних хвороб. До слова, глаукома, діабетична ретинопатія та AMD на ранніх стадіях часто розвиваються без помітних симптомів.
Регулярні перевірки зору також можуть виявити початкові ознаки діабету та гіпертонії.