Чи завдає нічне або будь-яке інше тривале заряджання шкоду літій-іонному акумулятору? І як дбати про телефон, аби він служив якнайдовше? Дебати на цю тему не вщухали роками. Здається, спеціалісти врешті знайшли відповіді на ці питання.
Рітеш Чу, доцент кафедри інформаційних та комунікаційних технологій із CQUniversity Australia, пояснив: термін служби літій-іонних акумуляторів залежить від ряду чинників. Зокрема, від року їх виробництва та хімічного віку. Останній стосується поступової деградації акумулятора через такі змінні, як коливання температури, частоти заряджання та розряджання, а також режиму користування телефоном. Згодом хімічне старіння літій-іонних акумуляторів знижує їхню зарядну місткість, термін служби та продуктивність.
Дослідження показали, що акумулятор смартфона 2019-го року випуску може витримати в середньому 850 повних циклів заряджання/розряджання, перш ніж його ємність впаде нижче 80 відсотків. Це означає, що за два-три роки використання смартфона зберігається лише 80 % початкової ємності акумулятора. Після чого він починає розряджатися помітно швидше.
Чи можна залишати телефон на зарядці всю ніч?
Більшості смартфонів нового покоління для повної зарядки потрібно від 30 хвилин до двох годин. Час заряджання залежить від місткості акумулятора (велика потребує більше часу), а також потужності зарядного пристрою.
Заряджати телефон протягом усієї ночі не лише не потрібно – це ще й прискорює старіння акумулятора. Щоб подовжити термін його служби, слід уникати повних циклів заряджання (від 0 до 100 відсотків).
Надто часте заряджання акумулятора до 100 відсотків може скоротити термін його служби. Тому експерт рекомендує заряджати акумулятор до 80 відсотків і не допускати падіння нижче 20-ти.
До слова, чимало виробників уже запровадили функції щодо регулювання цього процесу. Приміром, iPhone від Apple пропонує функцію затримки заряджання після 80 відсотків. А в телефонах Samsung Galaxy заряд можна зупиняти на позначці 85 %, пише Science Alert.
Чи може тривала зарядка бути небезпечною для смартфона?
Теоретично «надміру заряджені» літій-іонні акумулятори можуть загрожувати перегріванням та займанням акумулятора. Хорошою новиною є те, що більшість сучасних телефонів мають вбудований захист. Він автоматично зупиняє процес «підгодовування» акумулятора більш ніж на 100 відсотків, запобігаючи будь-яким небезпечним ситуаціям.
Однак щоразу, коли рівень заряду батареї падає до 99 відсотків (через програми, що працюють у фоновому режимі), вона починає знову «м’яко» заряджатися.
Чи може телефон вибухнути від надмірного заряджання?
Малоймовірно, що смартфон вибухне в результаті заряджання, каже Рітеш Чу. Тим паче, що більшість телефонів тепер мають автоматичний захист від перезаряджання. Проте минулими роками в інформпросторі зустрічалися повідомлення про несподівані вибухи телефонів. Зазвичай це відбувалося через виробничий брак, неякісне обладнання чи фізичне ушкодження.
Як зауважив експерт, літій-іонні акумулятори перегріваються, коли тепло, що виділяється під час заряджання, не може розсіюватися. Це призводить до опіків або займань. А ще до перегріву, пожежі та пошкодження смартфона може призвести використання несправного або неякісного зарядного пристрою або кабелю.
Як подовжити життя акумулятора?
Ось декілька способів захистити акумулятор вашого телефону.
- Встановіть останні оновлення програмного забезпечення, щоб підтримувати ваш телефон в актуальному стані.
- Використовуйте оригінальні або сертифіковані зарядні пристрої, оскільки потужність інших зарядних пристроїв може не відповідати необхідним стандартам безпеки.
- Не піддавайте телефон впливу високих температур: Apple і Samsung стверджують, що їхні моделі найкраще працюють при температурі навколишнього середовища від 0 ℃ до 35 ℃.
- Обмежте зарядку 80-ма відсотками від повної місткості та не дозволяйте їй опускатися нижче 20 %.
- Не заряджайте телефон протягом тривалого часу, наприклад, усієї ночі; від’єднайте його від джерела живлення, якщо заряд батареї сягнув 100 відсотків.
- Під час заряджання тримайте смартфон у приміщенні, що добре провітрюється; не кладіть його або зарядний пристрій під ковдру, подушку або тіло, коли він підключений до джерела живлення.
- Стежте за станом акумулятора, або вчасно виявляти появу незвичайних тенденцій, як-от тривала затримка заряджання або швидке розряджання.
- Якщо ви помітили, що телефон надмірно нагрівається або в нього опухла задня стінка, зверніться до сервісного центру для перевірки та ремонту.
Фото: pixabay.com