Здавалося б, у цьому висновку з дослідження Університету Північної Кароліни (США) немає нічого нового. Але насправді є. Бо ж учені присвятили свою роботу старінню на клітинному рівні. І зробили дивовижне відкриття.
Чимало попередніх досліджень показали, що люди, які мешкають в озеленених районах, мають чимало переваг для здоров’я. Зокрема, вони більшою мірою захищені від стресів та серцево-судинних захворювань. Зелені насадження сприяють фізичній активності та взаємодії зі спільнотою, що тяжіє до здорового способу життя і прагне кращих показників здоров’я. Райони з великою кількістю дерев та зелені зазвичай прохолодніші, стійкіші до повеней та мають нижчий рівень забруднення повітря.
І ось тепер науковці з’ясували, що життя в оточенні природи уповільнює швидкість старіння наших клітин.
Виявляється, люди, що мешкають в районах з великою кількістю зелених насаджень, мають довші тіломіри. А вони, як відомо, відповідають за швидкість старіння, тобто й за тривалість життя.
Тіломірами називають структури, які розташовуються на кінцях 46 хромосом кожної клітини, подібно до пластикових ковпачків на шнурках. Ці наконечники стримують ДНК від розплутування. Що довшими є тіломіри клітини, то більшу кількість разів вона може ділитися. Коли тіломіри стають надто короткими, клітини помирають, розповіло видання The Guardian.
Довжина тіломір – унікальний біомаркер старіння
За словами співавтора дослідження Аарона Хіппа, професора парків, відпочинку та туризму, «те, де ми живемо, скільки тренуємося, що їмо, – все це може вплинути на швидкість деградації тіломір і, знову-таки, на процес старіння».
Професор Хіпп та його колеги вивчили медичні записи (зокрема, й щодо довжини тіломір) стосовно більш ніж 7800 осіб. Усі вони брали участь в Національному опитуванні Центрів з контролю та профілактики захворювань. Дослідники, наприклад, виявили, що збільшення площі зелених насаджень на 5 відсотків було пов’язане зі зниженням старіння клітин на один відсоток. Що більше зелені на території проживання, то повільніше старіють клітини, зазначив Аарон Хіпп.
Пітер Джеймс, екологічний епідеміолог з Гарвардського університету, який не брав участі в дослідженні, відзначив новизну висновків. Адже науковці зосередили свою увагу на тіломірах, а не на інших показниках здоров’я. І ще раз довели, що довжина тіломір є унікальним біомаркером старіння.
Результати дослідження опублікував журнал Science of the Total Environment.
Фото: pixabay.com