Дослідники з’ясували, що самотність допомагає знизити тиск сучасного життя на особистість та дає людині змогу почуватися вільнішою.
Під час дослідження науковці з Університету Редінга (Велика Британія) попросили 178 добровольців вести щоденник протягом трьох тижнів. Учасники мали відстежувати кількість годин, які вони щодня проводять на самоті. При цьому вони не мали вступати в особистий контакт з іншими людьми та спілкуватися з ними у цифровому форматі (наприклад, через соціальні мережі чи електронну пошту).
Учасників дослідження щодня запитували, чи можуть вони сказати про себе: «Сьогодні я відчуваю стрес». Як виявилося, що більше часу люди проводили на самоті, то нижче вони оцінювали рівень свого стресу.
Також команда поставила добровольцям три запитання: наскільки вони відчували тиск, змушуючи себе поводитися певним чином, наскільки вільно вони почувалися і наскільки відчували контроль над тим, що відбувалося протягом дня. Що більше часу учасники перебували сам-на-сам із собою, то більше позитивних відповідей вони давали на ці запитання.
На самоті ви «сам собі капітан»
А як же бути з негативною славою, що традиційно оточує самотність? Дослідники дійшли висновку, що самотність здається неприємною лише в тому випадку, якщо ви залишаєтеся одні, коли вам цього зовсім не хочеться.
Це означає, що багато людей можуть з радістю проводити години на самоті без будь-якої шкоди для свого самопочуття, розповіло видання Daily Mail.
Професорка Нетта Вайнштейн, яка очолювала дослідження, сказала: «Самотність може бути надзвичайним релаксом, тому що ви сам собі капітан». Поруч немає начальника, який змушує вас виконувати його завдання, і немає розмов, під час яких ви маєте демонструвати свою зацікавленість та приємність.
Звичайно, комунікації з іншими людьми корисні, але певний рівень самотності може збалансувати той час, який ми присвячуємо спілкуванню, та покращити наше самопочуття.
Дослідження мали з’ясувати, чи існує «переломний момент» – певна кількість годин на самоті на день, що може завдати шкоди нашому добробуту. Але, на свій подив, науковці нічого такого не виявили.
Як резюмували дослідники, самотність шкідлива для психічного здоров’я лише на короткий час і тоді, коли «людина проводить на самоті більшу кількість часу, ніж це для неї є нормальним».
Результати дослідження опублікував журнал Scientific Reports.
Фото: pexels.com