Думки матеріальні: програмування успіху

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Приказка: «Обережно із мріями, вони можуть справдитися» – про відповідальність у виборі програм розвитку та досягнень. Деструктивні установки долі руйнують, творчі – налагоджують. Психологи визначили ефективні переконання для життєвого благополуччя.

Налаштування свідомості для успіху

Новорічні побажання та загадування бажань – це фокусування думок на досягненні цілей. Енергія уяви впливає на фізичні процеси, як дистанційний пульт керує віддаленим устаткуванням. «Вміст голови» може принести людині користь або шкоду. Навичкою виживання є здатність змінити ставлення до того, що відбувається, собі на благо.

Як це працює на практиці? У США провели експеримент, під час якого психологічна установка підвищила успішність школярів. Учнів довільно розділили на дві групи, визначивши одну з них як «спроможну до навчання». Увірувавши у власні можливості, діти з цієї групи показали кращу успішність порівнянно з тими, хто не був переконаний у своїх ресурсах.

lyudyna pidskakuye - Психологія - 50Plus

В іншому разі психологи досліджували вплив переконань на силу волі студентів. Попередньо учасники мали повідомити про своє ставлення до складного завдання: вимотує воно їх чи спонукає до пошуку рішення. Надалі вчені відстежували практичну реакцію на важке завдання. Студенти, котрі були налаштовані на те, що витратять на подолання проблеми багато сил, виконували чергові завдання гірше за перше. А ті учасники тесту, які не вбачали загрози у труднощах, справлялися з ускладненнями так само легко, як із початковим завданням.

Другий тест містив уточнюючі питання: «Реалізація непростого завдання втомлює вас і вимагає перерви для відновлення?» або «Виконання важкого завдання може дати вам наснагу для вирішення нових складних завдань, що вас не лякають?». Різні формулювання по-різному позначалися на виконанні завдань.

Отже, правило №1 – фокусування інтелекту на успіх. Вивчивши реальні досягнення студентів, дослідники констатували закономірність: люди з упередженим ставленням до труднощів виявилися менш успішними у досягненні цілей і більш схильними до зниження самоконтролю та прокрастинації. Психологи отримали докази того, що переконання визначають поведінку. Орієнтація психіки на успіх творить дива. Віра в себе допомагає у досягненні цілей, а сумнів у власних силах – навпаки, заважає.

Свідомість та ілюзії

Прийняття рішень може здійснюватися у двох системах: інтуїтивній та аналітичній. Психологія вибору оперує свідомим та несвідомим механізмами. За класифікацією Нобелівського лауреата Даніеля Канемана, цей процес буває контрольованим і автоматичним. До одного автор книги «Думай повільно, вирішуй швидко» відносить прикладання розумових зусиль, до іншого – автоматичне керування процесами, що не потребують підключення свідомості. Всупереч уявленням про домінуючу роль розуму у прийнятті рішень, насправді більшість завдань вирішується лише на рівні несвідомого. «Лінивий» метод аналізу підключається лише в тих випадках, коли не справляється «швидка автоматика», що працює на базі набутих навичок, досвіду, знань та уявлень. Простіше кажучи, найчастіше ми керуємося налаштуваннями, і за якість життя відповідає наша персональна «програма».

«Ефект установки» був наочно продемонстрований американським психологом Абрахамом Лачінсом. У його експерименті учасники застосовували у вирішенні другого завдання той спосіб, що дозволив їм справитися з першим, хоча у другому випадку можна було обійтися більш простим рішенням.

Мислення влаштоване так, що людям властиво справлятися з проблемами тим методом, що колись виявився ефективним, навіть якщо можливі зручніші варіанти рішень. «Ефект установки» пояснює, чому ми пасуємо перед завданнями, з якими не впоралися у минулому, і відмовляємося від пошуку рішень, якщо засвоїли, що нам це не під силу. Тож гальмом для особистого прогресу насправді стають наші ілюзії.

soncze u mozku zhinky - Психологія - 50Plus

Успішне мислення скорочує кількість помилок у формуванні уявлень про себе та світ. Адже ірраціональні рішення люди ухвалюють під впливом когнітивних спотворень, яких психологи нарахували понад 170 різновидів. Один із них проявляється у схильності шукати підтвердження своєї точки зору, виборі відповідної філософії, концентрації уваги на фактах та тенденціях, що узгоджуються з нашими власними уявленнями та переконаннями. Наприклад, людина не намагається вчитися, обґрунтовуючи свої лінощі прикладами успішного життя колишніх «двієчників» та важкої долі вчорашніх «відмінників». Так формуються деструктивні установки, що обмежують наші можливості. Переважно не маючи справжнього стосунку до реальності, шкідливі ілюзії знижують особисту ефективність.

Сила нейронних зв’язків

Мислення для успіху спирається на кілька технік, що допускають виправлення неефективних ментальних установок.

Повторення

Спосіб мислення є застосуванням навичок, тобто нейронних зв’язків, які зміцнюються в міру використання. Що частіше ми повторюємо певні дії, то міцнішими стають нейронні зв’язки, котрі активізуються для їх здійснення. Це означає, що нейронний зв’язок ми активізуємо на власний розсуд. Коли цей процес запускається частіше, активація зв’язків у подальшому відбувається швидше. Тобто шанси чинити, як завжди, зростають. Між несинхронізованими нейронами зв’язок не утворюється. Якщо не виходити за рамки набутого досвіду та звичок, нові рішення даватимуться важко.

Перезапис пам’яті

Науковою мовою цей термін називається реконсолідацією. Повторна консолідація запускається при зверненні до пам’ятного сліду. Запам’ятовування долає три етапи: навчання, зберігання і відтворення. На останній стадії запускається другий ланцюжок пам’яті. Відтворюючи спогади, ми отримуємо можливість переосмислювати досвід і змінювати сформоване уявлення. Після оновлення інформації можна зберегти в пам’яті виправлену версію переконань.

Переосмислення

Нейропсихолог Дональд Хебб вивів правило посилення значення того, на що звернено увагу. Зміна погляду на набутий досвід призведе до корекції перспектив. Для везіння в майбутньому важливо розглянути минулі ситуації під іншим кутом: не зациклюйтеся на невдачах, а відновіть у пам’яті випадки, коли у вас щось вийшло чи вам пощастило.

Налаштування

Якщо батьки чи вчителі переконали дитину в тому, що вона «бовдур», це може надалі позначитися на усвідомленні людиною своїх поганих інтелектуальних здібностей. І навпаки: учні, яким сказали, що всі люди спроможні до навчання, а розвиток здібностей залежить від особистих старань, набувають налаштування на ріст. Інший експеримент дозволив дітям самостійно перепрограмувати мислення, коли їм поставили завдання не дати себе ошукати.

Підтримка

У психології є відомим феномен виправдання очікувань – т. зв. «ефект Пігмаліона». Він проявляється в освіті (здатність до навчання залежить від сприйняття викладача), управлінні (на розкриття потенціалу співробітника впливає довіра та заохочення з боку керівника), спорті (успіхові спортсмена сприяє тренер). Позитивний взаємозв’язок зумовлює віра наставника у свого підопічного. Людина стає продуктивною у досягненні мети, коли в особистості визнають здатність це зробити. Налаштування мислення для успіху дозволяє розкрити найкращі якості.

lyudyna na vershyni shodiv - Психологія - 50Plus

Правила самопрограмування

Когнітивна перебудова має базуватися на самопізнанні та бути спрямована на розвиток самоспівчуття. А починається «життя мрії» із позитивних емоцій. Цей важливий інструмент у налаштуванні свідомості покращує самосприйняття і оптимізує поведінку. Завдання – змінити неадаптивні переконання на позитивні та розвиваючі, що призведуть до нових можливостей. Але як змінити негативні думки на позитивні? Робити це слід методами нейролінгвістичного програмування. Відносно молода наукова дисципліна (НЛП набуло розголосу у 1970-х роках) застосовує успішні моделі мовлення, мислення чи поведінки для управління особистістю та покращення спілкування.

Зв’язок самопрограмування з когнітивною психологією та нейробіологією підказує методи набуття нового досвіду через зміцнення нейронних зв’язків, що відображають удосконалені взірці мислення. Даючи поради, як думати позитивно, психологи рекомендують створювати у своїй уяві образи успіху, удачі, везіння, досягнень та щастя. Приємні картинки власного життя мають зображувати вас у тому оточенні, з тими атрибутами та в тих декораціях, що дарують радісні емоції. Позитивне мислення та відчуття щастя можуть забезпечуватися різними «програмами»: повторенням текстових тверджень для посилення впливу на підсвідомість чи візуалізацією відповідних патернів. Добре працюють афірмації. «Я щасливий, як ніхто», «Маю найкращу роботу», «Мої досягнення мене надихають» – якщо вимовляти ці фрази незалежно від наявності підстав, на емоційному підйомі можна стати щасливим та досягти успіху в реальності.

Чому важливо мислити позитивно? Для зниження тривожності, подолання страхів, виходу зі стресу, підвищення впевненості у собі та досягнення особистих цілей. Пластичний мозок прийме ваші «правила гри» за умови послідовної роботи над своїм станом. Ставтеся до самопрограмування як безперервного процесу вдосконалення свідомості, а не як до «марафону виконання бажань». Для успішного мислення НЛП має ґрунтуватися на персоналізованих стратегіях, що відповідають вашим особистим потребам та цінностям.

zhinka kreslyt grafik - Психологія - 50Plus

Алгоритм змін:

  • визначте свої бажання та цілі;
  • створіть позитивні команди для розуму;
  • уявляйте себе у стані досягнення успіху;
  • практикуйте усвідомленість та розслаблення;
  • рухайтеся до мети маленькими кроками, але не зупиняючись;
  • запасіться терпінням.

На формування нових нейронних зв’язків знадобиться місяць, а на їх закріплення – три місяці. Тож ваше життя зможе зазнати змін через 90 днів від початку самопрограмування. Дійте і не здавайтеся!

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU