Дослідники пояснили, чому варто уникати вин, що зберігаються у прозорих пляшках. Незалежно від ціни, вина в такій тарі з часом набувають запаху вареної капусти, мокрого собаки й навіть каналізації.
Першою чергою це стосується білих та рожевих вин. Річ у тім, що прозорі пляшки пропускають сонячне світло, що може призвести до явища, яке винороби називають «сонячним ударом». У прозорому склі вино не є захищеним як від ультрафіолетового випромінювання, так і від штучного освітлення.
Коли ультрафіолетові промені потрапляють у вино, вони змушують амінокислоти вступати в реакцію та утворювати сполуки сірки. Ці сполуки відповідальні за неприємний запах, характерний для багатьох білих та рожевих вин – навіть дорогих. Тож якщо такі напої зберігаються у пляшках із безбарвного скла, вони, ймовірніше за все, матимуть гірший смак, аніж навіть дешеве вино, що зберігалося в кольоровій пляшці.
До речі, під прямим сонячним промінням смак вина може почати руйнуватися вже за 30 хвилин, розповіло видання Daily Mail.
Про що дізналися дослідники
Як показало 50-добове дослідження, проведене командою Університету Тренто (Італія), у прозорих пляшках з винами шардоне та піно гріджіо спостерігалося значне збільшення вмісту хімічної речовини під назвою 4-гептен-1-ол. «Ці смердючі сполуки, відповідальні за неприємний присмак вареної капусти, утворюються у вині, що зазнає впливу світла», – написали дослідники у звітній статті для журналу PNAS.
Крім того, за тиждень перебування на сонці у вині, що зберігалося у прозорих пляшках, спостерігалося значне зниження вмісту хімічних речовин, які відповідають за приємний смак.
Вина, зокрема, втратили від 10 до 30 відсотків терпенів – сполук, що надають квіткових та фруктових нот, а також від 30 до 70 відсотків норізопреноїдів – сполук, відповідальних за складні смолисті ноти.
Тим часом у кольорових пляшках не спостерігалося збільшення вмісту неприємних хімікатів та зберігався приємний смак протягом усього терміну дослідження.
«Грабіж серед білого дня»
А що стосовно червоних вин? Вони насправді краще витримують вплив світла, оскільки їм властива більша кількість поліфенолів. Ці сполуки, що містяться у винограді, потребують більше часу, щоб розщепитися під дією світла. Тому червоні вина довше зберігають свій смак.
Отже, найбільше від «сонячного удару» страждають делікатні вина білого та рожевого кольору, які зберігаються у прозорих пляшках. На жаль, виробники цих вин зазвичай прагнуть підкреслити їхній колір, тому віддають перевагу прозорому склу.
«Масштаб цієї проблеми, ймовірно, значно більший, ніж будь-яких інших винних вад», – прокоментувала висновки дослідників експертка з вин Сюзі Баррі. «Здебільшого ми продовжуємо вдавати, що йдеться не про проблему, тоді як це фактично позбавляє нас законної насолоди вином. Це грабіж серед білого дня», – додала вона.
Деякі дослідники стверджують, що такої проблеми можна уникнути, якщо зберігати вино у прохолодному темному місці, далеко від прямих сонячних променів. Однак ті експерти, які озброєні результатами свіжих наукових досліджень, наполягають на тому, що краще взагалі не купувати вин у прозорих пляшках.
Марк Драйвер, винороб із графства Сассекс (Велика Британія), зокрема, радить: «Коли ви наступного разу захочете купити рожеве або ніжне біле вино, таке як піно грі блан, пошукайте пляшку темно-зеленого або бурштинового кольору».
Фото: pixabay.com