Передусім у групі ризику – чоловіки середнього віку. Вчені попереджають їх про те, що збільшення жирових відкладень у черевній порожнині спричиняє старіння мозку та зниження когнітивних функцій. Дослідники також вважають, що значні відкладення жиру в підшлунковій залозі та печінці приховують високий ризик розвитку деменції.
Про що дізналися дослідники
Науковці проаналізували дані про стан здоров’я 204-х чоловіків та жінок середнього віку із сімейним анамнезом хвороби Альцгеймера, розповіло видання Daily Mail. Команда виявила, що в чоловіків з великою масою черевного жиру когнітивні функції порушені більшою мірою, ніж в інших учасників.
Раніше дослідники зазначали, що на підвищений ризик розвитку деменції часто-густо наражаються особи сильної статі з високим індексом маси тіла (ІМТ).
Міхал Шнайдер Бірі з дослідницького центру Rutgers Health (США, штат Нью-Джерсі) зауважив: «У чоловіків середнього віку з високим ризиком хвороби Альцгеймера (але не в жінок) вищий рівень жиру в підшлунковій залозі був пов’язаний з нижчими когнітивними здібностями та меншим об’ємом мозку». Тобто можна припустити, що існує потенційний гендерний зв’язок між різними абдомінальними жирами та здоров’ям мозку, сказав науковець.
Його колега Сапір Голан Шехтман з Медичного центру Шиба в Ізраїлі додав: «Наші результати вказують на сильніші кореляції, порівняно із взаємозв’язками між ІМТ та когнітивними здібностями». Тож, за його словами, саме жирові відкладення у черевній порожнині, а не ІМТ, є фактором високого ризику зниження когнітивних функцій, зокрема, деменції.
Результати дослідження опублікував журнал Obesity.
Що ще відомо про загрозу жирових відкладень
Раніше портал «50+» писав про небезпеку утворення надлишкового жиру, що накопичується навколо тулуба та життєво важливих органів: так званого вісцерального жиру. Він сприяє появі пивного живота та небезпечної для здоров’я форми тіла «яблуко».
Вісцеральний жир дослідники визнали найнебезпечнішим типом жиру, що спричиняє витік жирних кислот у кровотік. Він відрізняється від менш небезпечного підшкірного жиру, який накопичується під поверхнею шкіри та відповідає, зокрема, за утворення целюліту.
Одне з попередніх досліджень понад 2,5 мільйона людей показало, що кожні додаткові 10 сантиметрів талії пов’язані з 11-відсотковим збільшенням ризику передчасної смерті з будь-якої причини.
Чимало досліджень також засвідчили, що розмір талії є більш імовірним показником ожиріння та причиною розвитку діабету 2-го типу та хвороб серця, ніж індекс маси тіла.
А тим часом наявність широких чи великих стегон, на думку науковців, корелює з довшою тривалістю життя.