Ковток бадьорості: правильні напої для тонусу

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Сезонна втома є відповіддю нашого тіла на весняний авітаміноз і зміну погоди. Вимушений пристосовуватися до нових атмосферних та температурних умов, ослаблений після зими організм піддається додатковим навантаженням, що позбавляють нас сил і валять із ніг. Сонливість у березні-квітні слід сприймати як захисну реакцію: це спосіб заощадження ресурсу для перебудови. Безпечно підняти тонус у період весняної сонливості допоможуть природні енергетики, яких насправді є набагато більше, ніж заведено вважати.

Вода

Це найпростіший засіб від весняної втоми та пригніченого стану. Щоб залишатися бадьорим протягом дня, треба пити багато рідини: частою причиною втоми буває зневоднення. Лікарі вважають чисту воду найбільш доступним і безпечним природним енергетиком, котрий допоможе підтримати бадьорість, якщо пити потроху кожні півгодини. Це позбавить млявості та сприятиме правильному функціонуванню всіх систем протягом активного дня. Вода допоможе організму працювати оптимально, не додаючи калорій. Для підтримки необхідного рівня енергії експерти радять випивати півтора-два літри води на день.

voda - Здоров'я - 50Plus

Кава

Кофеїн у складі кавових бобів забезпечує заряд енергії, покращує когнітивну функцію та підвищує працездатність. За словами доктора медичних наук Нілонг Вьяс (США), цей натуральний стимулятор може допомогти людям, які працюють в умовах нестабільного режиму: спеціалістам служб екстреного реагування, військовослужбовцям та ін. Однак якщо у збалансованому вживанні кофеїн є корисним для підвищення бадьорості, то у великих кількостях (понад дві чашки на добу) він, навпаки, викликає хронічну втому. Не допускайте прискореного серцебиття та високого кров’яного тиску: у таких випадках щоденну дозу кави та інших енергетичних напоїв із кофеїном необхідно поступово знижувати.

kava - Здоров'я - 50Plus

Какао

Стимулюючі речовини (до яких належить кофеїн) допоможуть подолати стан виснаженості, але на постійній основі дружити з ними небезпечно, бо загалом вони послаблюють організм і навіть провокують у ньому патологічні зміни. Після численних наукових диспутів і досліджень лікарі не заперечують користь кави для поліпшення самопочуття, проте наполягають на дозуванні її вживання. Безпечною для здоров’я є одна чашка кави протягом дня. Тим, хто схильний до кавоманії і вживає цей енергетичний напій понаднормово, експерти радять заміняти каву більш безпечним какао (його склад є тотожним до шоколаду). Природний енергетик на основі какао-бобів містить набагато менше кофеїну, ніж кава чи чай: близько 15 мг на порцію, тоді як капучіно чи американо – близько 125 мг, а чорний чай – до 110 мг.

kakao - Здоров'я - 50Plus

Імбирний чай

Замінити каву і какао можна підбадьорливими чаями, настоями та соками. Спробуйте як альтернативу імбирний чай. Крім того, що імбир покращує кровообіг, прискорює обмін речовин, сприяє схудненню, має протизапальну та болезаспокійливу дію, він позбавляє млявості та втоми. Приготувати такий природний енергетик без цукру можна як настій: треба залити подрібнений корінь імбиру окропом і за 10 хвилин випити з ложкою меду.

imbyrnyj chaj - Здоров'я - 50Plus

Зелений чай

Окрім кофеїну, цей природний енергетик містить L-теанін – амінокислоту, що підвищує енергію, концентрацію уваги та стресостійкість. У зеленому чаї міститься багато поліфенолів та катехінів: потужні антиоксиданти добре впливають на кровоносні судини і в умовах нестачі сну допомагають клітинам протистояти окисленню та запаленню.

zelenyj chaj - Здоров'я - 50Plus

Настій лимонника

Такий підбадьорливий напій покращить загальне самопочуття, допоможе при стресі та весняній депресії. Не дарма цей перевірений засіб призначають хворим у післяопераційний період: натуральний енергетик швидко відновлює сили. Лимонник знижує цукор у крові, розширює периферичні судини, покращує функцію органів дихання та підвищує гостроту зору. Протипоказаннями для його вживання лікарі називають підвищений тиск, нервове збудження, порушення серцевої діяльності та шлункової секреції.

Гранатовий сік

Це один із найефективніших природних енергетиків без кофеїну. У соку граната міститься багато вітамінів, амінокислот, дубильних речовин і поліфенолів, завдяки яким природний імуномодулятор позитивно впливає на роботу серця та підвищує рівень гемоглобіну. Дієтологи звертають увагу, що пити гранатовий сік потрібно у розбавленому вигляді.

granatovyj sik - Здоров'я - 50Plus

Фруктово-овочевий смузі

Секрет підбадьорливого ефекту комбінованого напою зі свіжих плодів – у вуглеводах, вітамінах і мінералах у складі овочів та фруктів. Їхній комплекс і забезпечить необхідну енергетичну «ін’єкцію» ослабленому організму. Фреші та смузі зі свіжих плодів надовго забезпечують енергією. Такі соки з м’якоттю – приклади ефективних та безпечних енергетиків без цукру.

fruktovo ovochevyj smuzi - Здоров'я - 50Plus

Буряковий сік

Наступний природний енергетик є подібним до «батарейки», від якої можна підзарядитись у важкий період. Завдяки залізу та калію, сік буряків стає повноцінним джерелом енергії та підвищує фізичну витривалість у ті дні, коли ви боретеся з весняною втомою.

Шипшина

Вітамінний настій цих плодів – відомий загальнозміцнювальний засіб, що допоможе впоратися з психічними та фізичними навантаженнями при нестачі сну та сезонній сонливості. Заварюйте в термосі ягоди шипшини щодня, якщо потрібно впоратися з весняним авітамінозом та подолати нервове виснаження. Вживати напій бадьорості треба тричі на день, по півсклянки, перед їжею.

shypshyna - Здоров'я - 50Plus

Вівсяний настій

Залийте склянку промитих цілісних вівсяних зерен літром води, доведіть до кипіння і варіть на слабкому вогні до стану кисілю. Процідіть, додайте 2 ст. ложки меду, дайте настоятися за кімнатної температури і зберігайте в холодильнику, приймаючи підігрітим по ½ склянки двічі на день перед їжею. Такий природний енергетик не має протипоказань.

Відвар вівса у молоці

Склянку вівса потрібно зварити до консистенції рідкого кисіля в літрі води, процідити і долити стільки ж кип’яченого молока. Охолодивши суміш, додайте до неї на смак мед і пийте відвар по 1/3 склянки тричі на день. Це дієвий природний енергетик.

vivsyanyj napij - Здоров'я - 50Plus

Сік із пшеничних проростків

Такий тонізуючий напій містить велику кількість вітамінів і мінералів. Він підвищує імунітет, захищає від застуди, регулює кров’яний тиск, знижує нервозність, покращує стан шкіри та дарує сили організму.

Хвойний відвар

Цей природний енергетик готуйте з 2 ст. ложок подрібненої соснової хвої та 300 мл води. Доведіть суміш до кипіння і варіть півгодини на тихому вогні. Коли охолоне, процідіть, додайте 2 ст. ложки меду і перемішайте. Приймайте такий енергетичний напій по 1 ст. ложці тричі на день до їди.

Мараловий корінь

З рослин-енергетиків у домашніх умовах роблять настоянки. Натуральні біостимулятори зміцнюють, тонізують, збуджують нервову систему та підвищують опірність організму. Для досягнення стійкого результату природні тоніки слід пити курсами. Вживати їх треба щодня протягом місяця, а потім зробити перерву. Зазвичай дозування передбачає 20 крапель перед їжею. Зокрема, для лікування весняної втоми народна медицина радить настій маралового корня або великоголовника сафлороподібного (місцева назва – левзея). Ця рослина сприятливо впливає на печінку, розширює кровоносні судини і підвищує гемоглобін. Протипоказаннями є підвищений внутрішньоочний тиск і гіпертонія.

Женьшень

Настоянка женьшеню є популярним тонізуючим та зміцнюючим засобом, що підвищує опірність організму, нормалізує артеріальний тиск і покращує статеву функцію. Показаний цей біоенергетик у краплинних дозах при нервовому виснаженні або високих психічних навантаженнях, а протипоказаним він є при гіпертонії та гострих інфекційних захворюваннях. Прийом препаратів на основі женьшеню є несумісним із алкоголем!

zhenshen - Здоров'я - 50Plus

Оливник рожевий

Інші назви цього відомого адаптогену – золотий корінь або родіола рожева. Такий трав’яний настій нормалізує обмінні процеси, підвищує працездатність, покращує пам’ять та увагу. Пийте цей природний енергетик, що покращує розумову концентрацію, по 20 крапель тричі на день, за півгодини до приймання їжі. Але при атеросклерозі та гіпертонії родіола є протипоказаною.

Аралія

Черговий енерготонік домашнього приготування допоможе позбавитися втоми за рахунок зниження концентрації цукру в крові: аралія входить до складу діабетичних зборів. Настій лікарської трави підвищить витривалість та рухову активність. Щоправда, водночас аралія збуджує апетит, тому не рекомендується людям із зайвою вагою.

Елеутерокок

Настій цієї лікарської рослини рекомендується при артеріальній гіпотензії для нормалізації низького тиску. Так само допоможе біотонік при фізичній та розумовій перевтомі, неврастенії та виснаженні центральної нервової системи. Елеутерокок стимулює та зміцнює: 20 крапель цього природного енергетика двічі на день до їди підвищать гемоглобін, знизять рівень цукру та прискорять загоєння тканин. Протипоказаннями до вживання цілющої настоянки є гіпертонія, лихоманка, гостра інфекція, безсоння та збудливість.

…Корисні для організму натуральні тонізуючі напої наші пращури готували задовго до того, як у продажі з’явилися шкідливі для серця та шлунку хімічні енергетики. Переваги рослинних стимуляторів центральної нервової системи – у м’якій дії та відсутності недоліків, притаманних хімічним засобам, що провокують безсоння, перепади артеріального тиску і відчуття тривоги. І хоч ефект від засобів природного походження є менш помітним порівняно з магазинними напоями, що «ставлять на ноги» і «повертають до тями» просто негайно, результат від природних енергетиків виходить більш стійким.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU