Людина, що курить, асоціюється в нас зі стрункою особою на кшталт Одрі Хепберн. Однак автори нового дослідження стверджують, що навіть худорляві курці можуть приховувати всередині живота чимало жиру поганого типу: так званого вісцерального.
Існує поширена думка, що куріння пригнічує апетит. Тому люди з цією звичкою дуже бояться набрати зайву вагу, щойно вони розпрощаються з цигарками. Однак науковці розвіяли цей міф. Виявляється, за відносно малої ваги курці можуть мати багато глибинного черевного жиру. І навіть за плаского живота його може накопичитися чимало.
Про що дізналися вчені
Навіть той, хто не схильний до погладшання, але курить протягом багатьох років, ризикує наростити значні запаси найшкідливішого жиру – вісцерального. Він оповиває внутрішні органи в зоні живота. І з ним значно важче боротися, ніж із жиром підшкірним. А ще він пов’язаний з високим ризиком виникнення інфаркту, діабету та деменції.
Щоб встановити зв’язок між курінням протягом усього життя та накопиченням вісцерального жиру, дослідники з Копенгагенського університету використали інструмент статистичного аналізу, що називається менделівською рандомізацією (MR). Він допомагає знаходити причинно-наслідкові зв’язки, групуючи людей відповідно до їхнього генетичного коду.
Науковці застосували цей інструмент до результатів європейських генетичних досліджень, присвяченим впливу куріння на розподіл жиру в організмі. Це, зокрема, масштабне дослідження за участю 1,2 мільйона людей, які тільки-но почали курити, та понад 450 тисяч тих, хто курив усе життя. Інше дослідження вивчало розподіл жиру в організмі на прикладі 600 тисяч учасників.
Передусім команда визначила, які гени пов’язані зі звичкою курити та розподілом жиру в організмі. А потім скористалися цією інформацією для того, щоб побачити відмінності між розташуванням жиру в організмі курців та людей, котрі не курять.
У роботі дослідники врахували й інші фактори, що сприяють жировим відкладенням, як-от вживання алкоголю та соціально-економічне становище. Як виявилося, вплив куріння на концентрацію жиру в області живота не залежав від решти факторів.
Доктор Херман Д. Карраскілья, провідний автор дослідження, зауважив: «Ці результати підтверджують важливість широкомасштабних зусиль стосовно запобігання курінню серед населення, оскільки вони також можуть посприяти зменшенню черевного вісцерального жиру та всіх пов’язаних з ним хронічних захворювань».
Результати дослідження опублікував журнал Addiction.
До речі, раніше портал 50Plus детально розповідав про те, що таке вісцеральний жир та чим він небезпечний.