Надмірне сидіння підвищує ризик передчасної смерті: дані ШІ

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Досягнення останніх років у галузі технологій усунули необхідність та бажання рухатися. Чимало людей дуже багато часу протягом дня проводять сидячи: чи то на роботі перед комп’ютером, чи то вдома перед телевізором.

Але ж людське тіло створене для того, щоб рухатися, наголосив експерт з фізкультури та здоров’я Деніел Бейлі в Університеті Брунеля (Велика Британія). Тож тривале сидіння є надзвичайно шкідливим для нашого здоров’я. А тим часом автори нових досліджень виявили зв’язок надмірного сидіння з ризиком ранньої смерті, розповіло видання Science Alert.

Про що дізналися науковці

Команда американських вчених з Каліфорнійського університету Сан-Дієго (UCSD) залучила до свого дослідження 5856 учасниць віком від 63 до 99 років. Спочатку їх попросили носити на стегні монітор активності протягом семи днів. А потім науковці спостерігали за ними впродовж десяти років. Під час дослідження померло 1733 учасниці.

Щоб визначити за допомогою монітора активності, скільки часу учасниці сиділи, а потім зіставити результати з ризиком їхньої смерті, дослідники використали штучний інтелект. Отримані дані показали, що в тих, хто сидів понад 11 годин на день, ризик смерті був на 57 відсотків вищим, ніж у тих, хто сидів менш як дев’ять з половиною годин.

Але ж регулярні фізичні вправи мали б звести нанівець ризики для здоров’я, пов’язані з надмірним сидінням, чи не так? Згідно з дослідженням UCSD, ризик передчасної смерті зберігався навіть за доволі високих обсягів помірних та енергійних фізичних вправ. Дослідження, проведене у 2019 році, також показало, що більша кількість фізичних вправ не скасовує ризик таких проблем зі здоров’ям, як діабет 2-го типу, серцеві захворювання та інсульт, що виникають через надмірне сидіння.

Проте дослідження, нещодавно проведене науковцями Австралії, показало, що ходьба на 9000-10 500 кроків щодня знижує ризик передчасної смерті навіть в тих людей, котрі багато сидять.

fitnes braslet - Здоров'я, Спосіб життя - 50Plus

Суперечливі результати можна пояснити тим, що учасники дослідження UCSD носили монітори активності на стегні, а австралійського дослідження – на зап’ястку. Окрім того, австралійські вчені не використовували інструментів ШІ для аналізу даних монітора активності. А отже в цьому випадку стояння могло бути зафіксовано як сидіння. Наприклад, якщо учасник стояв нерухомо протягом пів години, монітор сприймав це як пів години сидіння. Це означає, що австралійське дослідження не зовсім коректно оцінило час, який учасники проводили сидячи.

Отже, докази, отримані американською командою, видаються точнішими, вважає Деніел Бейлі. Висновки дослідників UCSD збігаються з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо необхідності обмеження часу щоденного сидіння та його регулярного переривання.

Яке сидіння можна вважати надмірним

Тож скільки годин у сидячому положенні приховують небезпеку для життя? У дослідженні UCSD йдеться про 11 годин на день. Але інші науковці вважають, що навіть 7 годин сидіння на день – це надто багато. Існує безліч досліджень, які показують, що не можна сидіти довше 30 хвилин безперервно, адже це сприяє підвищенню рівня цукру в крові та кров’яного тиску.

zhinka stoyit z telefonom - Здоров'я, Спосіб життя - 50Plus

А як боротися з тривалим сидінням? Офісному працівникові може допомогти в цьому стіл для стояння. Також можна вставати з крісла та перемикатися між робочими завданнями або під час розмови. Переривати сидіння вдома можна під час телевізійних рекламних пауз або кипіння чайника. Доречно також застосовувати розумні гаджети, які сигналізують, що ви сидите аж надто довго.

Але що робити, якщо стояти або ходити в певній ситуації незручно або недоречно? Дослідження 2020 року показало, що короткі серії вправ для рук (приміром, по дві хвилини після 20 хвилин сидіння) допомагають знизити рівень цукру в крові. Тож коли людина робить будь-що, аби не сидіти нерухомо, вона зміцнює своє здоров’я.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU