Скелети трьох жінок з витягнутими черепами археологи виявили на шведському острові Готланд в Балтійському морі. Останки датували XI століттям.
Аналіз ДНК показав, що одній з жінок на час смерті було 25-30 років, другій – 55-60. Вік третьої дослідники не повідомили.
Німецькі вчені Маттіас Топлак з Музею вікінгів Хайтабу та Лукас Керк з Мюнстерського університету, що досліджували дивну знахідку, вважають таку деформацію черепів доволі рідкісною для вікінгів. Та хоч там як, але 1000 років тому деяких мешканок Скандинавії піддавали такого роду «пластичній хірургії».
Можливо, ця анатомічна особливість мала засвідчувати певний статус або приналежність до певної соціальної групи. Також вона могла бути показником зовнішньої привабливості.
Швидше за все, черепи модифікували в перший рік життя жінок, коли їхні кістки ще були м’якими та податливими. Щоб надати черепу певної форми, голову немовляти обмотували тканиною.
Версії
Раз у раз останки людей з деформованою формою голови знаходили в Чорноморському регіоні, а також у представників мезоамериканських, індіанських та євразійських культур. Але в похованні вікінгів такі дивні черепи виявили вперше, розповіло видання Daily Mail.
«Ми не знаємо, де виросли ці три жінки та де були деформовані їхні голови», – сказав Маттіас Топлак, керівник дослідження. «Неясно, чи були їхні голови деформовані в ранньому дитинстві в районі Чорного моря і як вони потрапили на Готланд», – додав він.
Зважаючи на те, що Готланд тієї епохи був центром торгівлі, знахідка може свідчити про зв’язки вікінгів з мешканцями якогось регіону, де була поширена практика видовження черепа.
Дослідники припустили, що штучна деформація черепа (ACD), ймовірно, використовувалася для відокремлення одних жінок від інших та могла вказувати на те, що ці жінки подорожували.
Хоча така чудернацька особливість могла бути своєрідним символом краси, набагато ймовірніше, що вона «розцінювалася як свідчення торгових контактів з далекими регіонами, а отже, як знак впливу і успіху в торгівлі», сказав доктор Топлак.
«Людське тіло є засобом комунікації. Воно може здійснювати спілкування функціонально складним, структурованим способом», – зазначили дослідники.
А що стосовно підпилювання зубів?
Аналіз жіночих останків надзвичайно захопив дослідників, адже йшлося про унікальне відкриття в похованні вікінгів. Проте варто згадати про ще одну вагому та масштабну знахідку археологів під час експедиції на Готланд: 130 скелетів чоловіків досліджуваного періоду з борознами на зубах.
Науковці пояснили, що практику підпилювання зубів використовували для ідентифікації певних груп чоловіків. Також ця операція могла бути частиною обряду ініціації.
Не скандинавами єдиними
Підпилювання зубів та деформації черепів у різні часи були поширеними практиками по всьому світу. Наприклад, у похованнях мая в Мексиці неодноразово знаходили підпиляні зуби з імплантованим у них коштовним камінням.
На початку XX століття мешканці Тулузи (Франція) практикували ACD, використовуючи пов’язки для навмисної зміни форми черепа в дітей. Дослідники назвали це явище «тулузькою деформацією» або «бандо».
Деякі мешканці тихоокеанської острівної держави Вануату й досі деформують свої черепи, щоб бути схожими на бога Амбата. Його зазвичай зображують з витягнутою головою та довгим носом. Остров’яни вважають, що люди з довгими головами красивіші та мудріші.
Результати дослідження, присвяченого давнім мешканцям острова Готланд, опублікував журнал Current Swedish Archaeology.