У Шотландії археолог-любитель відкопав рідкісну каблучку піктів

Піктську каблучку віком більш як 1000 років виявив під час розкопок стародавнього форту на півночі Шотландії 68-річний пенсіонер Джон Ральф.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Під час археологічних розкопок у містечку Бергхед, на місці колишнього піктського форту, археолог-любитель Джон Ральф відкопав унікальну каблучку з червоною вставкою. Вона може бути вироблена з граната.

Джон Ральф, інженер на пенсії, колишній випускник Абердинського університету, давно захоплювався розкопками. Виявлена піктська каблучка стала першою серйозною знахідкою в історії археологічних пошуків пана Ральфа.

На вишуканий артефакт «у формі повітряного змія» пенсіонер натрапив в останній день розкопок форту в Бергхеді, де у VI-IX століттях розташовувався адміністративний центр королівства піктів. Каблучка ховалася в руїнах старої житлової будівлі, розповіло видання Live Science.

Згідно із заявою Абердинського університету, тепер ця територія є частиною міста Бергхед. Під час його будівництва в 1800-х роках було зруйнувано та поховано значну частину залишків древнього форту.

Чому ця знахідка важлива

Пікти були найдавнішим народом, що населяв Шотландію. Назва «пікти» означає «розмальовані». Вона відображає звичай цього народу розфарбовувати тіло та наносити татуювання. Вважається, що як народ пікти сформувалися у III-IX століттях нашої ери. Найвідомішими артефактами, що залишили по собі пікти, є петрогліфи – тесані кам’яні плити із зображеннями. Зміст великої кількості символів на плитах досі не відомий науковцям. Загалом піктська культура вивчена недостатньо. Письмових джерел цього народу майже не залишилися, за винятком тих самих петрогліфів. Тож кожна знахідка, що може більше розповісти про піктів, є надзвичайно цінною.

Такою унікальною знахідкою є каблучка з червоною вставкою. Експертиза допоможе встановити, з чого саме вироблена ця центральна деталь прикраси. Поки що в археологів є дві версії стосовно матеріалу вставки: це або гранат, або червоне скло.

Досі було виявлено дуже мало піктських каблучок. Зазвичай вони були частиною скарбів, які хтось закопував у землю для збереження, розповів Гордон Нобл, керівник розкопок, професор археології Абердинського університету. За його словами, учасники розкопок не очікували знайти щось таке особливе просто на руїнах колишнього будинку. Професор Нобл також додав, що його команда виявила на цій археологічній ділянці й «інші свідоцтва металообробки», а також залишки кількох стародавніх будівель.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.