Кайфом бігуна називають почуття ейфорії, яке спричиняють фізичні навантаження під час бігу. Щоправда, такий самий ефект можуть мати й інші кардіотренування, приміром, їзда на велосипеді або веслування.
За даними видання Medical News Today, ця ейфорія зазвичай відчувається через 30 хвилин – одну годину після пробіжки. Проте час її настання може варіюватись залежно від індивідуального рівня фізичної підготовки. Деякі дослідники припустили, що саме заради цього відчуття людина в ході своєї еволюції стала займатися спортом.
Однак це явище аж ніяк не є універсальним навіть серед дуже досвідчених спортсменів. «Чимало бігунів на довгі дистанції почуваються буквально виснаженими або ж їх навіть нудить наприкінці тривалого забігу», – зазначив професор нейробіології Девід Лінден. Крім того, вони напрочуд часто ходять до туалету.
А ось що з цього приводу сказала професійна бігунка перетнутою місцевістю Лу Кліфтон в інтерв’ю Guardian: «Зазвичай під час бігу настає момент, коли я поринаю в ритм, і це досить комфортно». При цьому вона не назвала свої відчуття кайфом, розповіло видання IFLScience.
Тож у чому причина ейфорії бігуна?
Можливо, не кожен бігун буде чесним перед собою, якщо розповідатиме про суцільне задоволення від стрімкої пробіжки перед роботою на 10 кілометрів. Але чимало людей таки отримують кайф від тренувань. Отже, що стоїть за цим ефектом?
Перше, що спадає на думку: ендорфіни. Може, така ейфорія пов’язана саме з цими гормонами щастя? Але професор Лінден пояснив, чому ця ідея помилкова: ендорфіни не можуть подолати гематоенцефалічний бар’єр. Хоча гормони щастя, безумовно, виділяються у відповідь на фізичні вправи, нейробіологам давно відомо, що вони навряд чи є реальними рушійними силами ейфорії від таких вправ.
Натомість нещодавні дослідження вказують на зовсім інший механізм отримання цього відчуття. Він пов’язаний з так званими ендоканабіноїдами. Ці речовини, синтезовані людським організмом, активують канабіноїдні рецептори та мають ефект подібний до активних речовин канабісу. Дослідження 2021 показало, що блокування опіоїдних рецепторів (тих, з якими зв’язуються ендорфіни) за допомогою препарату налтрексон не заважало людям відчувати приплив сил після тренування. Це вказувало на те, що, мабуть, діяло щось інше, ніж ендорфіни. Дослідники припустили, що відповіддю можуть бути ендоканабіноїди.
Автори метааналізу 2022 року вивчили потужний пласт інформації про вивільнення ендоканабіноїдів у відповідь на різні види вправ. Науковці дійшли висновку, що інтенсивні фізичні вправи послідовно підвищують рівень ендоканабіноїдів і що помірна активність ефективніша, ніж тренування з низькою інтенсивністю.
Схоже, консенсус полягає в тому, що ендоканабіноїди є більш імовірною причиною кайфу бігуна, ніж ендорфіни. Проте вчені потребують нових досліджень, які допоможуть достеменно з’ясувати, що саме відбувається у нашому мозку під час бігу.
Як досягти ейфорії бігуна?
Якщо ви шукаєте складнішу рекомендацію, ніж «одягніть кросівки та вирушайте на пробіжку», не хвилюйтеся, ми вам допоможемо.
У розмові з кореспондентом Runner’s World професор біологічних наук Девід Райхлен порадив: для підвищеного вироблення ендоканабіноїдів варто встановити інтенсивність тренування на рівні 70-85 відсотків від максимальної частоти пульсу. Її потрібно розрахувати, виходячи зі свого віку.
Стівен Хікс, доцент Пенсільванського університету, у своєму дослідженні стосовно невловимості ейфорії бігуна, зазначив, що потрібно спробувати різний режим тренувань. Наприклад, змінити довжину дистанції або інтервали спринту, щоб заняття не перетворювалися на рутину.
Але деяким людям ніколи не вдасться відчути кайф бігуна, і це нормально. У будь-якому разі вони отримуватимуть переваги від регулярних тренувань, навіть якщо нині вони здаються тягарем.
«Добровільні фізичні вправи – це найкраще, що можна робити, щоб уповільнювати зниження когнітивних функцій, яке супроводжує старіння», – вважає професор Лінден. І це гарна новина. Також ви допоможете своєму серцю та знизите ризик виникнення різних захворювань.
Якщо ви думаєте про те, щоб зайнятися регулярними фізичними вправами після тривалої перерви, краще починати з невеликих навантажень. Можна навіть проконсультуватися з лікарем щодо цього. А в іншому випадку – виходьте на стежку здоров’я та ловіть ейфорію.
Фото: pexels.com