За словами експертів, волосся є дзеркалом нашого здоров’я. Їхній стан може багато чого розповісти про те, що відбувається з нашим організмом. За словами нью-йоркської консультантки-трихологині Анабель Кінгслі, волосся неймовірно чутливе до внутрішнього дисбалансу.
«Це тому, що волосся, принаймні фізично, не є життєво важливою тканиною, тому наше тіло приділяє увагу їхнім потребам в останню чергу. Волоскові клітини є другими за швидкістю поділу в організмі, а це означає, що йдеться про вимогливу тканину», – пояснила експертка.
Тож про які недуги можуть повідати ті чи інші проблеми з волоссям?
Воно випадає грудками
Втратити близько 100 волосин на день – це нормально. Однак, коли їх випадає більше, ніж зазвичай, це свідчить про певні розлади в організмі.
За словами пані Кінгслі, існує кілька причин телогенової алопеції: саме так називається поширена форма випадіння волосся, що проявляється в щоденній втраті більш як ста волосин.
Найпоширенішими її факторами є дефіцит заліза, вітамінів B12 та D, захворювання щитоподібної залози, а також швидка втрата ваги. Масове випадіння волосся також можуть спричинити неправильне харчування, стрес, висока температура, анемія через низький феритин, хірургічне втручання під загальною анестезією, деякі ліки, припинення або початок приймання протизаплідних препаратів.
Сара Брюер, знана британська дієтологиня, розповіла: «Феритин – це білок, що запасає залізо; рівень феритину падає, коли рівень заліза занизький. М’ясоїди менш схильні до залізодефіцитної анемії, ніж ті, хто не їсть м’ясо».
За її словами, залізо рослинного походження, що міститься в бобових та сухофруктах, засвоюється легше, якщо вживати його разом з джерелом вітаміну С, наприклад, свіжим апельсиновим соком.
Стрес – ще одна причина телогенової алопеції. За словами докторки Брюер, гормони стресу спричиняють звуження кровоносних судин, що знижує приплив кисню та поживних речовин до волосяних фолікулів.
У будь-якому випадку необхідний ретельний аналіз крові, каже пані Кінгслі. «Якщо ви помітили занадто сильне випадання волосся протягом більш як трьох місяців або воно припинилося, а потім почалося знову, слід відвідати трихолога», – додала вона.
Також потрібно звернути увагу на свій раціон. Він має містити багаті на залізо продукти, зокрема, червоне м’ясо, горіхи, сухофрукти, а також їжу, багату на вітамін B12, зокрема, тунець, яловичину, сардини та яйця.
Залисини у випадкових місцях на голові
За словами британської дієтологині Еймі Бенбоу, вогнищеву алопецію – випадіння волосся в окремих зонах – можуть спричинити аутоімунні захворювання. Тобто такі, за яких імунна система атакує волосяні фолікули, що, своєю чергою, призводить до локального випадіння волосся.
Дослідження показали, що причиною такої проблеми також може бути сильний стрес.
У разі вогнищевої алоперації пацієнтам прописують місцеві стимулятори, терапію ультрафіолетом, ін’єкції стероїдів, імунодепресанти та рецептурні креми з вітаміном D для місцевого застосування.
Випадання та витончення волосся у жінок
Найчастіше така картина спостерігається в пань, які страждають на гормональний дисбаланс, полікістоз яєчників та гіпертиреоз.
Випадіння волосся є також поширеним симптомом менопаузи. «Це пов’язано зі швидким зниженням рівня естрогену, який, своєю чергою, впливає на цикл росту волосся», – каже пані Бенбоу.
На її думку, достатнє споживання білка та багатих на фітоестрогени продуктів (таких як сочевиця та соя) може посприяти зменшенню випадання волосся в цей період життя. А зробити волосся товщими допоможе їжа, багата на колаген (як-от, риба, курка та яйця) та біотин (горіхи, яйця та коренеплоди).
Кінчики волосся січуться та пересихають
Якщо кінчики волосся посічені та сухі, воно має нездоровий вигляд. Сухість та посіченість є ознаками пошкодження волосся через часту термічну укладку, надмірне оброблення хімікатами або вплив навколишнього середовища (наприклад вітру та сонця).
У такому випадку експерти рекомендують регулярно підстригати волосся. А ще – використовувати зволожувальні засоби, такі як незмивні кондиціонери або олії. Також слід уникати частого миття волосся, пише Daily Mail.
Волосся надміру жирне
Якщо волосся має такий вигляд, ніби його давно не мили, винні різні фактори. Наприклад, надактивність сальних залоз у волосяних фолікулах, гормональний дисбаланс або неправильний догляд.
Замість використання агресивних засобів потрібно регулярно мити волосся м’яким шампунем, щоб усунути надлишки жиру, не видаляючи при цьому багато природної вологи.
Волосся тьмяніше, ніж зазвичай
Тьмяне волосся часто вказує на нестачу вологи та натурального жиру. Тьмяність спричиняють надмірне миття, часта термічна укладка або брак поживних речовин в організмі.
Боротися з цією проблемою потрібно за допомогою зволожувальних та поживних засобів, зокрема, шампунів та кондиціонерів. Також не завадять щотижневі процедури глибокого кондиціювання.
А ще слід дотримуватися збалансованого раціону, що містить вітаміни та мінерали, необхідні для здоров’я волосся. Такі, приміром, як вітаміни А, С, Е та біотин.
Фото: pexels.com/