У Національному управлінні з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA, НАСА) повідомили, що світлий валун, помічений марсоходом, геть не схожий на жоден інший камінь, виявлений на Марсі.
Марсохід Perseverance («Наполегливість»), що з 2021 року вивчає на Червоній планеті древній кратер Джезеро, натрапив на таємничий валун на горі Уошберн. Він різко виділявся на тлі численних темних валунів, розповіло видання IFLScience. Дослідники вважають, що незвичайний камінь може бути джерелом певних цікавих підказок стосовно давніх геологічних процесів, які сформували марсіанську поверхню.
«Різноманітність текстур та композицій на горі Уошберн стала для команди захопливим відкриттям, оскільки тамтешнє каміння є цілим мішком геологічних дарів, принесених з краю кратера», – сказав Бред Гарчинські, один з керівників місії Perseverance. За його словами, «серед усіх цих різних каменів був один, який справді привернув увагу».
Валун завширшки 45 сантиметрів та заввишки 35 см виринав на тлі темніших каменів, ніби світла скеля. Вчені назвали його Атоко-Пойнт. За допомогою своїх інструментів SuperCam та Mastcam-Z марсохід Perseverance визначив, що камінь складається з мінералів піроксену та польового шпату. Хоча неясно, як він опинився на горі Уошберн, в оточенні порід зовсім іншого складу.
Одна з теорій полягає в тому, що мінерали Атоко-Пойнт виникли в магмі під поверхнею Марса і згодом оголилися внаслідок ерозії. Хоча порода також могла бути перенесена на це місце річкою, що текла поверхнею Марса в далекому минулому.
«У будь-якому разі команда вважає, що цей, перший у своєму роді Атоко-Пойнт не буде останнім», – написали дослідники НАСА у своєму звіті про знахідку.
Після нетривалої зупинки, під час якої Perseverance помилувався унікальним каменем та проаналізував його склад, марсохід вирушив до наступної локації, відомої як Bright Angel («Яскравий ангел»). Цей скельний регіон цікавий своїм контрастом з навколишніми червоними краєвидами. Там «Наполегливість» продовжить свої пошуки ознак стародавнього життя на Марсі.
Фото: NASA