Чому на тренуванні виникає біль в боці та як з ним боротися?

Більшість людей знайомі з гострими кольками в боці, що виникають під час фізичних вправ. Але звідки вони беруться та як їм запобігати?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Щойно ви знаходите свій ритм на біговій доріжці (або просто біжите, спізнюючись на потяг), як раптом вас пронизує гострий біль в боці – просто під ребрами.

Це неприємне відчуття відоме в медицині як «транзиторний біль в животі, пов’язаний з фізичними вправами» (ETAP). Він дратує та спричиняє дискомфорт, хоча лікарі й не вважають його серйозним.

Та з чим пов’язане його виникнення? Хоча його відчував майже кожен, ніхто точно не знає, звідки він береться, з якої частини тіла виходить. Але версій стосовно цього існує чимало.

чоловік скривився від болю

Що про це кажуть вчені?

Протягом десятиліть після того, як теорія ETAP була вперше висунута вченими в 1941 році, спортивні лікарі вважали, що кольки в боці є наслідком недостатнього припливу крові до діафрагми. Тобто того великого м’яза, розташованого під ребрами, що втягує повітря в легені та витягує його з них. Недостатній приплив крові до діафрагми спричиняє хворобливу судому або спазм. Це відбувається тому, що коли ми займаємося фізкультурою, кров відтікає від діафрагми та концентрується у м’язах кінцівок.

Однак останнім часом ця теорія втратила популярність, оскільки діафрагма також працює активніше під час вправ, які перенаправляють кров до неї, а не від неї. Про це виданню Live Science розповів Ендрю Лавендер, старший викладач кафедри фізичних вправ і спортивних наук у Федеральному університеті Австралії.

Інша ідея полягає в тому, що «постійна тряска», якої тіло зазнає під час тренувань, навантажує зв’язки, що кріплять органи черевної порожнини до діафрагми, сказав пан Лавендер. Проте ця теорія пояснює, чому від кольок часто страждають бігуни, але не пояснює, чому ці кольки виникають під час плавання, веслування або їзди на велосипеді.
Деякі експерти припускають, що виникненню бічного болю сприяє низький рівень фізичної підготовки. Проте Ендрю Лавендер скептично ставиться до такої гіпотези. Адже висококваліфіковані спортсмени також відчувають ці кольки. Інші вчені припускають, що бічний біль виходить з кишківника внаслідок поганого припливу крові до нього під час вправ. А ще цей біль пов’язують зі здавлюванням нервів, які відгалужуються від спинного мозку та проходять між ребрами.

дівчина тримається за живіт руками

Однак тепер науковці найчастіше схиляються до теорії, що вказує на очеревину як на ймовірне джерело болю. Очеревина – це мембрана, що являє собою двошаровий мішок, який охоплює органи всередині черевної порожнини, зокрема шлунок. А зовнішній її шар прилипає до стінок черевної порожнини та тазу.

У дослідженні, опублікованому 2000 року в журналі Medicine & Science in Sports & Exercise, дослідники припустили, що найімовірнішою причиною бічних болів є тертя внутрішніх та зовнішніх шарів очеревини під час вправ, що спричиняє подразнення. Дослідники дійшли такого висновку після опитування понад 900 осіб, що постійно займаються спортом, про їхній досвід ETAP. А потім порівняли їхні відповіді з теоріями про вірогідні джерела походження бічних болів.

Чому саме очеревину найбільше пов’язують з ETAP?

Отже, роздратування очеревини вважають найбільш імовірним джерелом бічних болів, які ми сприймаємо як кольки. За словами Ендрю Лавендера, це підтверджує той факт, що кольки в боці посилюються, якщо людина перед тренуванням їсть або п’є. Коли шлунок повний, він тисне на очеревину, змушуючи два її шари зближуватися та збільшуючи тертя між ними.

Дослідження 2004 року, опубліковане у виданні International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, показало, що фруктовий сік та спортивні напої з високим вмістом цукру зі значно більшою ймовірністю спричиняють кольки, ніж вода чи відсутність будь-якої рідини. Можливо, такі «гіпертонічні» напої витягують воду з клітин очеревини, що призводить до більшого тертя шарів. Або, можливо, ці напої затримуються в кишківнику довше, ніж вода, чинячи тиск на очеревину.

Як фізкультурникам боротися з бічним болем?

За словами пана Лавендера, запобігти болю в боці допоможе суворий контроль часу вживання та якості їжі й напоїв перед тренуваннями.

дівчина у спортивній формі їсть гамбургер

«Перед тренуванням з’їжте невелику порцію їжі та переконайтеся, що між їдою та початком заняття минуло достатньо часу», – порадив він.

За словами експерта, їжа з високим вмістом клітковини або жиру перетравлюється довше. Тому після її вживання до тренування має минути не менш як 60-90 хвилин.

Також перед заняттями та під час них слід уникати напоїв з високим вмістом цукру або фруктових соків, віддаючи перевагу воді

А ще фахівці звертають увагу на те, що біль в боці, який виникає під час фізичних навантажень, зазвичай минає, коли ви відпочиваєте. Однак якщо біль у грудях чи животі турбує постійно, необхідно звернутися до лікаря, адже, можливо, йдеться про якусь серйознішу проблему.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU