Як фізкультура нормалізує кров’яний тиск: дослідження

Дослідники розповіли, як фізичні навантаження протидіють гіпертонії.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда науковців з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) залучила до дослідження понад п’ять тисяч дорослих чоловіків та жінок, що мешкали в чотирьох містах США. Вчені зосередили свою увагу на фізичних вправах як способі протидії високому тиску.

Гіпертонія, або підвищений кров’яний тиск, є серйозним захворюванням, від якого страждають мільярди людей у ​​всьому світі. Вона часто призводить до інфаркту та інсульту, а також є фактором ризику розвитку деменції у старшому віці. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, один з чотирьох чоловіків та кожна п’ята жінка на планеті страждають на гіпертонію. Але більшість людей з високим кров’яним тиском навіть не підозрюють, що в них є така проблема зі здоров’ям. Тож не дивно, що високий тиск часто називають «тихим вбивцею».

тонометр на руці

Про що дізналися вчені

Як зауважила епідеміологиня Кірстен Біббінс-Домінго, провідна авторка дослідження, підлітки та молоді люди віком до 20 років можуть бути надзвичайно фізично активними, але з віком ця активність, як правило, падає. Пані Біббінс-Домінго нагадала про попередні дослідження, згідно з якими фізичні вправи допомагають знижувати кров’яний тиск. Однак досі вчені не вивчали, якою має бути фізактивність протягом життя, аби ефект протидії гіпертонії був якнайвищим.

Науковиця зазначила, що «підтримка фізичної активності в молодому віці – на вищому рівні, ніж рекомендувалося раніше – може бути особливо важливою для запобігання гіпертонії».

жінка займається у залі

Університетська команда відстежувала здоров’я 5100 дорослих чоловіків та жінок упродовж трьох десятиліть. Для спостереження вчені використовували анкетування добровольців, що стосувалося звички займатися фізкультурою, а також шкідливих звичок, як-от куріння та вживання алкоголю. Експерти також систематично вимірювали артеріальний тиск учасників. Для детальнішого аналізу даних добровольців згрупували за статтю та расою, пише Science Alert.

Як констатувала команда, з 18 до 40 років рівень фізичної активності впав серед чоловіків та жінок, незалежно від расової приналежності. При цьому наступними десятиріччями рівень гіпертонії зростав дедалі більше, а фізична активність учасників продовжувала знижуватися.

За словами вчених, це свідчить про те, що молодий вік є важливим періодом для подальшого запобігання гіпертонії за допомогою зміцнення здоров’я, зокрема, збільшення фізичної активності.

«Близько половини наших учасників у молодому віці недостатньо займалися фізичними вправами, що значною мірою спричинило подальший розвиток гіпертонії; це вказує на необхідність підвищення мінімального стандарту фізичної активності», – зауважив провідний автор дослідження Джейсон Нагата.

люди займаються спортом на стадіоні

Дослідники також спостерігали за людьми, які в ранньому дорослому віці займалися помірними фізичними вправами по п’ять годин на тиждень (це вдвічі більше за мінімальну кількість офіційно рекомендованих вправ для дорослих). Науковці виявили, що такий рівень активності значно знижує ризик гіпертонії, особливо якщо люди продовжують займатися фізкультурою до 60 років.

За словами дослідників, принаймні дворазове перевищення нинішніх рекомендованих норм щодо мінімальної фізичної активності дорослих може бути дуже корисним для профілактики гіпертонії. Хоча команда й розуміє, як складно збільшити фізичну активність в дорослому віці, коли життя обростає численними обов’язками.
Результати дослідження опублікувало видання The American Journal of Preventive Medicine.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.