Швидке вкривання Антарктики мохами та іншою флорою спричиняє серйозні побоювання вчених. Як повідомили британські науковці, за 40 років площа Антарктичного півострова – найбільшого півострова континентальної Антарктиди – позеленішала на 1000 відсотків. І ця тенденція характерна для всього континенту. Він стрімко озеленюється, як не складно здогадатися, через глобальне потепління. Звісно, воно впливає на всю нашу планету, але полярні регіони нагріваються швидше.
Команда дослідників з Ексетерського університету та Університету Герефордширу, що працює разом із Британською антарктичною службою, оцінила за допомогою супутникових даних, як глобальне потепління змінило ландшафт цієї суворої землі.
Ось про що повідомили вчені
Антарктичний півострів виступає на 1300 кілометрів з північного боку Антарктиди, досягаючи Південної Америки. У цьому крижаному гірському регіоні останніми роками спостерігалися рекордно високі температури, втім, як і на всьому континенті.
Але ще 1986 року Антарктичний півострів був практично позбавлений рослинності. Менш ніж один квадратний кілометр його площі був зеленим. Але у 2021 році рослинність вкривала вже 12 квадратних кілометрів півострова. Тобто площа зелені, що виросла за цей час, дорівнює розміру 2000 футбольних полів. Протягом останніх п’яти років озеленення холодного регіону істотно посилилося, розповіло видання IFLScience.
Томас Роланд, еколог з Ексетерського університету та співавтор дослідження, зазначив, що найпоширенішими рослинами півострова є мохи. «Ландшафт, як і раніше, майже повністю вкритий снігом, льодом і камінням, і лише невелика його частина заселена рослинами. Але ця крихітна частина різко зросла, тобто навіть ця велика та ізольована «дика місцевість» піддається впливу антропогенної зміни клімату», – сказав пан Роланд.
За словами авторів дослідження, у міру того, як мохи ростуть і розкладаються, вони утворюють ґрунт, що полегшує поширення інших рослин на континенті. «Це підвищує ризик появи немісцевих та інвазивних видів, можливо, занесених екотуристами, вченими або іншими відвідувачами континенту», – наголосив Оллі Бартлетт, географ з Університету Герефордширу.
«Наші результати викликають серйозне занепокоєння стосовно екологічного майбутнього Антарктичного півострова та континенту загалом. Щоб захистити Антарктиду, ми повинні зрозуміти ці зміни та точно визначити, що їх спричиняє», – додав Томас Роланд.
Результати дослідження опублікував журнал Nature Geoscience.
Фото: pexels.com