Поки що тотальна залежність населення від смартфонів не спричиняє в суспільстві такої тривоги та неприйняття, як, приміром, ігрова та наркотична. Натомість, як попереджають вчені, телефонна залежність може бути для особистості не менш руйнівною.
Нині залежність від мобільного телефона офіційно не визнана спеціалістами як окремий психічний розлад. Тим часом, згідно з недавніми дослідженнями, на неї страждає більш як чверть населення світу. А в Китаї та Саудівській Аравії цей показник сягає 70 відсотків.
Експерти визначили п’ять основних ознак такої залежності.
Ви дедалі довше зависаєте в телефоні
На думку вчених, не існує конкретної кількості годин щоденного користування телефоном, перевищення якої межувало б із залежністю. Однак це не означає, що час, який ви регулярно присвячуєте гаджету, не має значення.
Так само як наркоману потрібна дедалі більша доза, щоб відчути кайф, те саме відбувається із залежністю від смартфона.
Професор Марк Гріффітс, провідний експерт з інтернет-залежності в Університеті Ноттінгем Трент (Велика Британія), зазначив: «Час, який ви витрачаєте на цю діяльність, може поступово збільшуватися». Наприклад, ви почнете з 30-хвилинного сидіння в Instagram під час обіду, але незабаром помітите, що ця забава забирає у вас багато часу.
Збільшення часу, проведеного біля телефона, загрожує переходом від звичайного користування ним до повномасштабної залежності від нього, каже експерт.
Телефон заміщає собою інші сфери вашого життя
Одна з ключових ознак правдивої залежності від смартфона – це те, як вона корелює з рештою сфер життя. «Ви можете проводити по вісім годин на день за своїм смартфоном, але при цьому у вас немає ні дітей, ні партнера, ні роботи», – розповів про типові наслідки такої залежності професор Гріффітс.
У цьому контексті психологи звертають увагу на два фактори: значущість та конфлікт. Значущість означає, що смартфон став найважливішою річчю у вашому житті. Тоді як конфлікт означає, що гаджет починає заважати іншим сферам життя. Зокрема, особистим стосункам, освіті та кар’єрі.
Завдяки смартфону ви отримуєте задоволення на кшталт наркотичного
Професор Гріффітс нагадав, що наркомани перебувають під впливом залежності, щоб змінити свій настрій. Це справедливо і для тих, хто фанатично залежить від своїх телефонів. Адже він допомагає цим людям підбадьоритися, відчути кайф, збудитися та схвилюватися, або навпаки – заспокоїтися, зняти стрес, розслабитися.
До речі, одна з найпоширеніших скарг на компанії, що керують соціальними мережами, полягає в тому, що їхні програми створені для експлуатації цих станів збудження.
Деякі дослідники припускають, що соціальні мережі допомагають нашому мозку виробляти гормон задоволення (радості) – дофамін.
Телефон впливає на психічне здоров’я
Науковці засвідчили, що залежність від смартфонів істотно впливає на психічне здоров’я людини. У дослідженні, опублікованому цього року вченими з Королівського коледжу Лондона, розглядався зв’язок між проблемним використанням смартфонів (PSU) та психічним здоров’ям підлітків.
Дослідники виявили, що підлітки віком 16-18 років, які повідомили про наявність у них PSU, вдвічі частіше зазнавали тривоги та майже втричі частіше – депресії.
Про шкоду для ментального здоров’я може свідчити те, що людина почувається похмурішою, дратівливішою та розчарованішою, якщо не має доступу до свого смартфона/айфона. Такі прояви свідчать про наявність в людини залежності, розповіло видання Daily Mail.
Через телефон ваше фізичне здоров’я – під загрозою
«На фізіологічному рівні ви матимете такі симптоми, як нудота, пітливість долонь, спазми шлунка – те, що притаманне більш традиційним залежностям», – застеріг професор Гріффітс тих, хто ще не до кінця усвідомив загрози телефонного фанатизму.
Якщо людина залежна від свого смартфона, вона може виявити, що він починає негативно впливати на самопочуття. Дослідження професора Гріффітса показали, що підлітки, які мають проблеми з використанням інтернету, частіше зазнають періодичних болів у спині та голові. Низка інших досліджень продемонструвала зв’язок між залежністю від смартфонів та погіршенням якості сну. А тим часом брак сну загрожує підвищеним ризиком гіпертонії, діабету, ожиріння, депресії, інфаркту та інсульту.
Отже, погіршення фізичного здоров’я може бути ключовою ознакою того, що ви стаєте залежними від свого телефона.
Фото: pixabay.com