Звісно, час не тече повільніше в буквальному розумінні – просто на природі змінюється його відчуття. Коли гуляємо парками та лісами, він ніби загальмовується. Тоді як у місті ми зазвичай відчуваємо, що часу нам бракує: наче в цих кам’яних джунглях хтось краде його в нас.
Зв’язок між типом довкілля та плинністю часу науково підтвердили вчені з різних дослідницьких інституцій світу. Вони одностайно рекомендують: якщо вам здається, що в добі катастрофічно мало годин, частіше прогулюйтеся озелененими просторами. Променади на свіжому повітрі допоможуть вповільнити сприйняття часу, розповіло видання Daily Mail.
Що кажуть вчені про користь прогулянок на природі
Згідно з дослідженням науковців з Університету Турку (Фінляндія) під орудою професора психології Рікардо Корреї, життя в місті змушує нас відчувати брак часу, а занурення у світ природи вповільнює перебіг подій.
Професор Коррея та його колеги порівняли, як люди сприймають час у міських та природних умовах. Як виявилося, люди вважають, що прогулянка сільською місцевістю займає більше часу, ніж прогулянка такої самої тривалості в місті.
У науковій роботі під назвою «Час росте на деревах» дослідниця Марія Давиденко та її колеги з Карлтонського університету (Канада) виявили, що прогулянка на природі здається повільнішою, ніж у місті. Також вона покращує настрій та знижує рівень стресу.
«Коли людина намагається максимально ефективно використати свій час, витрата його на приємне заняття на природі може не лише поліпшити психологічне здоров’я, але й створити ілюзію того, що вона провела більше часу, насолоджуючись цим заняттям, чим це було насправді», – зауважила команда у своєму звіті.
Добровольці, залучені до цього дослідження, котрі після прогулянки на природі повідомили про своє відчуття щасливості, зазначили, що час буквально пролетів. Хоча, за їхніми оцінками, насправді часу було витрачено значно більше.
Рут Огден, професорка психології часу в Ліверпульському університеті імені Джона Мурса (Велика Британія), та її колега Джесіка Томпсон у своїй статті для сайту Conversation припустили: «Природний світ, мабуть, змінює не лише наше почуття часу саме в цю хвилину, але й наше почуття минулого та майбутнього».
«Попередні дослідження показують, що час, проведений на природі, допомагає нам перемикнути увагу з поточного моменту на майбутні потреби. Тому замість того, щоб зосереджувати нашу увагу на стресі, пов’язаному з нестачею часу, природа допомагає нам побачити ширшу картину», – написали дослідниці.
На їхню думку, ці висновки допоможуть людям розставити пріоритети у своїх діях та ефективно досягати довгострокових цілей.
Фото: pixabay.com, pexels.com