Арткритики світу, стережіться: голуб може виконувати вашу роботу замість вас. І все через те, що один шанований науковець навчив «розбиратися» в мистецтві зграйку цих розумних птахів.
Йдеться про Ватанабе Сігеру, почесного професора психології в Університеті Кейо (Японія). Ще 1995 року він продемонстрував світові, що голуби здатні розрізняти картини Моне та Пікассо. Не дивно, що тоді його команда отримала Шнобелівську премію.
Науковець замислився, а чи спроможні птахи піти ще далі? Приміром, чи здатні вони відрізняти добре мистецтво від поганого? Маючи чотирьох голубів, трохи пташиної їжі та три десятки дитячих художніх творів, сфотографованих та завантажених на комп’ютер, професор почав це з’ясовувати.
Про що дізнався вчений?
Спочатку Ватанабе Сігеру та десять дорослих спостерігачів оцінили акварельні та пастельні роботи учнів початкової школи. Внаслідок цього 15 творів потрапили до добірки «добрих», а ще 15 – до добірки «поганих».
Потім почалося найцікавіше: навчання голубів. Їм показували зображення на екрані комп’ютера та винагороджували їжею, якщо вони клювали кнопку у відповідь на «хороший» твір. Але якщо птахи клювали її, коли бачили «погану» картину, вони не отримували ласощі.
Після того, як голуби відвідали в середньому 22,5 заняття, всі вони могли відрізнити «хорошу» картину від «поганої». А, може, вони просто запам’ятали, які роботи належать до тієї чи іншої групи? Ймовірно, ні, припустив дослідник.\
Професор Ватанабе Сігеру продовжив експерименти. Він показував голубам картинки, які вони ніколи раніше не бачили. І птахи частіше клювали кнопку у відповідь на «хороші» роботи, ніж на «погані». Те саме відбувалося, коли їм демонстрували зменшені у розмірі твори, розповіло видання IFLScience.
Далі науковець мав з’ясувати, за яким принципом голуби ухвалювали свої рішення. Професор вирішив показувати птахам чорно-білі та мозаїчні версії картин. І тепер голуби не так віртуозно розрізняли «добре» та «погане» мистецтво. Це може означати, що у своїх вердиктах вони здебільшого спираються на колір та форму.
«Протягом тривалого часу вважалося, що оцінювання творів мистецтва доступне лише людям, але експерименти показали, що за відповідного тренування голуби теж здатні відрізняти «добрі» картини від «поганих», – заявив Ватанабе Сігеру.
При цьому відкритим залишилося одне питання: якими критеріями керувалася команда вчених, коли на початку дослідження визначала рівень творів?
Про те, чи було передано дітям коментарі голубів, учені не повідомили. Результати дослідження опублікував журнал Animal Cognition.
Фото: pixabay.com