Нерегулярний сон підвищує ризик інфаркту та інсульту

Дослідники заявили, що ключовою причиною інфаркту та інсульту передусім є не мала кількість годин нічного сну, а порушення його режиму.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда науковців з Оттавського університету (Канада) засвідчила: недотримання певного часу відходу до сну та пробудження збільшує ризик інсульту, інфаркту та серцевої недостатності на 26 відсотків. Це стосується навіть тих, хто спить достатню кількість годин.

Попередні дослідження були зосереджені на тривалості нічного сну та її впливі на здоров’я. При цьому експерти рекомендували спати від семи до дев’яти годин. Ця порада не втратила своєї актуальності. Але тепер дослідники дедалі більше уваги приділяють режиму сну й, зокрема, небезпеці сну нерегулярного. Тобто відмінностям у часі, коли людина засинає та прокидається.

Що показало нове дослідження?

Згідно з новими висновками вчених, навіть восьмигодинного сну недостатньо, щоб компенсувати шкідливі наслідки несистематичного відходу до сну та ранкового підйому.

Масштабне дослідження охопило 72 269 осіб віком від 40 до 79 років, які протягом постійно носили трекер для фіксації показників сну. Після цього вчені обчислювали індекс регулярності сну (SRI) для кожної людини.

Оцінка відображала добову мінливість часу відходу до сну, часу пробудження, тривалості сну та пробуджень протягом ночі. При цьому учасники отримували бали в діапазоні від 0 (дуже нерегулярний режим сну та неспання) до 100 (ідеально регулярний режим сну та неспання).

Добровольців розподілили або за групами нерегулярного сну (бали SRI, нижчі за 71,6), або за групами помірно нерегулярного сну (бали SRI від 71,6 до 87,3), або за групами регулярного сну (бали SRI, вищі за 87,3). А потім команда протягом восьми років спостерігала за учасниками.

Навіть після врахування факторів, які могли вплинути на результати, ті, хто спав нерегулярно, на 26 відсотків частіше страждали від інсульту, серцевої недостатності або інфаркту, ніж ті, хто спав регулярно. А ті, хто спав помірно нерегулярно страждав від цих недуг на 8 відсотків частіше, розповіло видання The Guardian.

Дослідження виявило, що більшість тих, хто спав регулярно (61 відсоток) дотримувалися рекомендованої норми сну, напротивагу тим, хто спав нерегулярно (48 відсотків).

Цікаво, що в людей з помірно нерегулярним сном ризик розвитку серцево-судинних недуг знижувався, якщо вони добре висипалися.
Слід нагадати, що рекомендована тривалість сну для людей віком від 18 до 64 років становить 7-9 годин, а для людей віком 65 років і старше – 7-8 годин.

чоловік позіхає у ліжку

Рекомендації експерта

Провідний автор дослідження Жан-Філіп Шапут зауважив: «Ми маємо прокидатися і лягати спати в межах 30 хвилин одного й того самого часу, зокрема й у вихідні. У межах однієї години – менш добре, а найкращими є нульові коливання».

За словами вченого, якщо у вас немає регулярного режиму сну один чи два дні на тиждень, це вас не вб’є. Але якщо у вас постійно нерегулярний сон, це стає хронічною проблемою.

Особливо важливо прокидатися в один і той самий час. Адже нерегулярний підйом з ліжка порушує внутрішній годинник, а це може мати несприятливі наслідки для здоров’я.

«Якщо вам потрібно надолужити втрачене протягом тижня у вихідні, то краще лягти спати раніше, ніж залежуватися вранці. Слід намагатися прокидатися в один і той самий час навіть у суботу та неділю», – наголосив Жан-Філіп Шапут.

Результати дослідження опублікувало видання Journal of Epidemiology and Community Health.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU