Якщо людині із зайвою вагою вдається скинути частину жиру, їй, імовірно, буде важче не допустити її повернення.
Чому так відбувається? Нове дослідження швейцарських науковців показало: жирова тканина зберігає свого роду пам’ять про те, що нещодавно клітини були опасистими.
«Це частина головоломки, яка може потенційно пояснити, що відбувається в жировій тканині (тілесному жирі) за зміни ваги», – зазначив в інтерв’ю BBC Science Focus доктор Фердинанд фон Меєнн, доцент кафедри медичних наук і технологій Швейцарської вищої технічної школи Цюриха.
Фон Меєнн та його команда виявили транскрипційні зміни (тобто зміни в тому, як наші клітини копіюють та контролюють генетичний матеріал) у клітинах учасників дослідження. Науковці порівняли послідовності клітин у жировій тканині людей, які страждали на ожиріння і не страждали на нього, до і після зниження індексу маси тіла (ІМТ) на 25 відсотків.
«Гени, які ми розглядали, були настільки дерегульовані під час ожиріння, що вони не повернулися у свій нормальний стан навіть на рівні транскрипції. Організм справді бореться зі втратою зайвих кілограмів та хоче повернутися до своєї попередньої ваги. Жирова тканина запрограмована на те, щоб хотіти повернути цю вагу», – пояснив фон Меєнн.
Це, ймовірно, не ті новини, які хочуть почути люди, що прагнуть схуднути. Однак фон Меєнн поділився сподіваннями, що це нове дослідження допоможе дестигматизувати коливання ваги.
Люди, які не можуть підтримувати свою вагу не є слабкими людьми, сказав науковець. Насправді існує прихований молекулярний механізм, який змушує їх знову набирати вагу.
Фон Меєнн вважає, що найкраще допомагають боротися з ожирінням превентивні заходи, зокрема популяризація в соціумі здорового способу життя. «Раннє втручання справді має ключове значення, оскільки щойно ви наберете вагу, вам буде значно складніше скинути її», – зауважив він.
Фото: pixabay.com