У світі існує настільки рідкісний мінерал, що в усьому світі було виявлено єдиний його зразок.
Він називається к’яутуїт (або ча-ту-їт) та являє собою крихітну, жовтувато-коричневу крупинку, що важить лише третину грама (1,61 карата). На перший погляд, його можна прийняти за бурштин або топаз. Але порівняно з ними цей скромний мінерал є захмарно цінним.
Як склалася доля камінчика?
Маленький кристал к’яутуїту розміром 5,8 x 4,58 x 3 мм придбав 2010 року на ринку в Чаунг-джі у М’янмі гемолог К’яу Ту. (Гемолог – фахівець, що вивчає склад коштовного каміння та мінералів. – Ред.). Експерт думав, що необроблений камінець – це шеєліт. Однак після огранювання зразка стало зрозуміло, що це щось геть незвичайне, розповіло видання Science Alert.
Не зумівши зіставити камінь із жодним відомим мінералом, К’яу Ту надіслав його до лабораторії Гемологічного інституту Америки (GIA) у Бангкоку (Таїланд). Там мінералоги виявили зв’язок каменя із синтетичним BiSbO 4 – антимонатом вісмуту. Хоча формула кристала – Bi3+ Sb5+ O4 – досі ніколи у природі не зустрічалася.
«Це перший випадок у світі. Такого не було в жодній іншій країні», – зазначив Ту в інтерв’ю виданню The Myanmar Times у 2016 році.
«Вивчаючи каміння в польових умовах і купуючи їх на ринку Ханаї, я можу сказати, що цей камінь був трохи дивним, тож я придбав його. Потім, коли я його оглянув, зрозумів, що він не схожий на жоден інший коштовний камінь», – зауважив дослідник.
Що ще відомо про к’яутуїт?
Найрідкісніший мінерал у світі має насичений помаранчевий колір із червоним відтінком та білою смугою: це колір порошку, який утворює камінчик, коли ним провести по грубій поверхні. Він також має порожнисті трубчасті включення, які сформувалися через зсувну напругу.
Геологи вважають, що к’яутуїт має магматичне походження, адже знайшли його у вулканічній породі, яка називається пегматитом. Як і граніт, пегматит нагадує в розрізі фруктовий пиріг, в якому перемішані різні мінерали. До речі, у пегматиті часто можна знайти великі кристали коштовного каміння.
Сліди титану, ніобію, вольфраму та урану в к’яутуїті відповідають пегматитовому походженню. А лабораторні експерименти засвідчили, що кристали антимонату вісмуту утворюються за високих температур, які характерні для магми, що остигає. Оскільки мінерал є найрідкіснішим, імовірно, існують інші особливі обставини його утворення. Але поки що невідомо, які саме.
К’яутуїт нині вважається безцінним. Варто нагадати, що другий за рідкісністю мінерал – пейніт, експерти оцінюють у 50 000-60 000 доларів США за карат.
Єдиний у світі відомий зразок к’яутуїта зберігається в Національному історичному музеї округу Лос-Анджелес.