Океанологи підтвердили, що рифи в Атлантичному, Тихому та Індійському океанах знебарвлені через рекордно теплу температуру води. А отже, Світовий океан – на порозі екокатастрофи.
Як повідомили в Національному управлінні океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA), «нині ми переживаємо глобальне знебарвлення коралів – четверту таку подію за всю історію спостережень та другу за останнє десятиліття».
З лютого 2023-го до квітня 2024 року значне знебарвлення коралів було зареєстровано як у північній, так і в південній півкулях, в кожному великому океанському басейні. Про це заявив доктор Дерек Манцелло, координатор зі спостереження за кораловими рифами NOAA.
«Почорніють та помруть»
Немає нічого кращого, ніж спостерігати, як яскраві рибки гасають між гілочками коралів. Однак коралові рифи Атлантичного, Тихого та Індійського океанів нині перебувають під загрозою зникнення.
Їхнє знебарвлення спричинене тепловим стресом, що пов’язаний зі кліматичною кризою, зокрема, підвищенням температури океану та занадто великою кількістю сонячного світла. А ще – з відливами та забрудненням довкілля, пише Daily Mail.
Коли корал зазнає занадто сильного стресу через зміни в океанічній екосистемі, його покриття білішає, він стає вразливим для голоду, хвороб та смерті.
Експерти попередили: якщо людство не вживатиме глобальних заходів з відновлення коралів, вони почорніють та помруть.
«Оскільки світові океани продовжують нагріватися, знебарвлення коралів стає дедалі частішим та серйознішим», – зауважив Дерек Манцелло.
Де саме помічено глобальне знебарвлення коралів
У звіті, опублікованому Міжнародним інститутом коралових рифів (ICRI), йдеться про те, що з 2023 року масове знебарвлення коралів було підтверджено як мінімум у 53 країнах та на численних ділянках Світового океану.
Серед них – Флорида, Карибський басейн, східна тропічна частина Тихого океану, зокрема, Мексика, Сальвадор, Коста-Рика, Панама та Колумбія, Великий Бар’єрний риф Австралії, значні території південної частини Тихого океану, зокрема, Фіджі, Вануату, Тувалу, Кірибаті та Самоа, а також Червоне море, Перська та Аденська затоки.
Експерти зафіксували масштабне знебарвлення і в деяких частинах західної частини Індійського океану, зокрема, в Танзанії, Кенії, на островах Маврикій, Тромлен, Майотта, на Сейшелах та біля західного узбережжя Індонезії.
Як зазначив пан Манцелло, коли ці явища дуже суворі або тривалі, вони можуть призвести до загибелі коралів. А це своєю чергою може негативно вплинути на товари та послуги, пов’язані з кораловими рифами, та завдяки яким виживають прибережні спільноти.
Велика загибель коралів може вплинути на продовольчу безпеку та економіку регіонів, що залежать від рифів, зокрема, на туризм та комерційне рибальство.
Дженніфер Косс, директорка програми зі збереження коралових рифів NOAA, попередила: «Прогнози кліматичної моделі коралових рифів уже багато років припускають, що вплив знебарвлення буде збільшуватися за частотою та масштабами у міру нагрівання океанів».
Згідно зі статистикою, з 1950-х років у світі вимерли понад 50 відсотків коралових рифів. Очікується, що протягом XXI століття на планеті можуть загинути до 90 відсотків коралів.
Під загрозою – виживання численних морських тварин, що залежать від коралових рифів: корали забезпечують притулок, місця для нерестилища та захисту від хижаків.
У 2019 році NOAA опублікувало план допомоги кораловим рифам, що зазнають лиха. Цей план реалізували під час спеки 2023 року у Флориді. Океанологи перенесли коралові розплідники в глибші та прохолодніші води, а для захисту коралів від сонця встановили спеціальні навіси.
Глобальне знебарвлення – не єдина екокатастрофа, що загрожує Світовому океану. Через зміну температури на планеті швидко тануть льодовики, й рівень води поступово підіймається. Дослідники закликають людство боротися щосили з глобальним потеплінням, зменшуючи, зокрема, вуглецеві викиди та переходячи на відновлювані джерела енергії.