Білки старіння мозку найбільш активні у віці 57, 70 та 78 років

Концентрація 13 білків, пов'язаних зі старінням мозку, різко змінюється на трьох вікових етапах, стверджують китайські неврологи.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Автори нового дослідження ідентифікували 13 білків, пов’язаних зі старінням мозку. Згідно з висновками вчених, за зміною концентрації цих білків у крові можна визначити вік мозку людини.

У майбутньому неврологи планують розробити антивікову терапію, що дасть можливість впливати на концентрацію цих білків.

Про що дізналися вчені?

У своєму новому дослідженні команда китайських науковців під патронатом Національного центру неврологічних захворювань проаналізувала результати магнітно-резонансної томографії (МРТ) мозку майже 11 000 осіб віком від 45 до 82 років. Таким чином учені змогли оцінити, зокрема, «розрив у віці мозку» кожного учасника, тобто те, наскільки вік мозку відрізняється від біологічного віку.

За допомогою штучного інтелекту науковці визначили вік мозку людей, щоб потім оцінити певні фізіологічні характеристики, як-от об’єм мозку та площа його поверхні. Результати оцінки показали, якою мірою мозок піддавався прискореному старінню, розповіло видання Live Science.

Потім команда проаналізувала концентрацію близько 3000 білків у крові майже 5000 учасників. Кров з’єднує мозок з рештою організму, тож зміни у концентрації білків у крові мають відображати й зміни у мозку.

Загалом дослідники виявили 13 білків, концентрація яких у крові була істотно пов’язана з біологічним віком мозку. Концентрація білків, які були пов’язані з факторами старіння, такими як клітинний стрес та запалення, збільшувалися в крові у міру збільшення біологічного віку мозку. Тим часом рівні білків, які допомагають підтримувати функцію мозку, зокрема ті, що беруть участь у клітинній регенерації, знижувалися в міру старіння людей.

стара жінка

Білок бревікан продемонстрував найсильніший зв’язок з біологічним віком мозку. Концентрація білка знижувалася в міру старіння людей, і це зниження вказувало на сильну кореляцію з деменцією та інсультом.

Відомо, що бревікан допомагає нейронам спілкуватися між собою. Тож відкриття підтвердило результати попередніх досліджень, які передбачали, що цей білок виступає як вимірювальний маркер розвитку нейродегенеративних захворювань.

Крім того, вчені виявили, що найістотніші зміни концентрації 13 білків у крові відбуваються на певних вікових етапах. А саме, у віці 57, 70 і 78 років.

Результати дослідження опублікував журнал Nature Aging.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU