Тепер ми можемо уявити, який вигляд матимуть люди, якщо не почнуть достатньо спати. Їхні очі будуть постійно запухлими, волосся – витонченим, а живіт – збільшеним. Їх мучитимуть хронічні болі у спині. І це ще не всі штрихи до портрета цифрової моделі, яку вчені назвали Ханна.
Створила Ханну дослідницька команда компанії Bensons for Beds за участю експертки зі сну Софі Босток. Модель демонструє жахливі зміни в нашому організмі, коли ми спимо лише шість годин на добу. Такими в середині цього століття будуть жителі Землі, котрі взяли за звичку мало спати.
Річ у тім, що нинішній ритм життя та одержимість смартфонами, зокрема й по ночах, змушують людей втрачати більше необхідного сну, ніж будь-коли.
Як правило, науковці рекомендують дорослим спати від 7 до 9 годин. Ті з них, хто спить менш як 7 годин, мають численні проблеми зі здоров’ям.
Згідно з цьогорічним опитуванням, середньостатистичний британець спить лише шість годин 20 хвилин на добу.
Що трапилося з Ханною?
Експерти зі сну б’ють на сполох: якщо люди й надалі приділятимуть нічному відпочинку так мало уваги, до 2050 року вони стикнуться з безліччю серйозних проблем зі здоров’ям, подібних до тих, від яких страждає Ханна.
Розробка Ханни заснована на 19 дослідженнях, в яких вивчався вплив недосипу на організм. Висновки з них опубліковані в академічних журналах, починаючи з 2010 року.
Цифрову 45-річну британку з майбутнього мучать хронічні болі у спині. Неозброєним оком видно, що в неї витончене волосся, обвисла шкіра, червоні мішки під очима та опухлі ноги.
Вона також страждає від стоншення м’язів рук і ніг. Через слабку імунну систему вона дедалі частіше хворіє на грип, розповіло видання Daily Mail.
Чому ці недуги атакували жінку?
Випуклий живіт
Ханна уособлює 45-річну пані 2050 року, тобто нині їй 20, і вона лише починає руйнувати своє здоров’я позбавленням сну.
А у свої 45 вона буде почуватися занадто втомленою, щоб займатися спортом. І це призведе до значного збільшення її живота.
Ба більше, обмеження сну впливає на гормони лептин та грелін, які контролюють почуття голоду та ситості. Без достатньої кількості сну мозок знижує рівень лептину (який ваш організм виробляє для підтримки нормальної ваги) та підвищує рівень греліну (що є стимулятором апетиту).
Зміна рівня цих гормонів може пояснити нічні перекушування, а також нові відкладення в районі живота.
Погіршення пам’яті
Недосип впливає на ділянку мозку, що називається гіпокампом. Вона відіграє ключову роль у створенні нових спогадів. Під час сну мозок формує зв’язки, які допомагають обробляти та запам’ятовувати нову інформацію: цей процес називається «консолідація». Сон створює оптимальні умови для нього.
Крім того, сон підвищує рівень нейротрансмітерів – хімічних речовин, які допомагають нейронам спілкуватися між собою.
Таким чином, недосип означає для Ханни брак часу на формування цих зв’язків, що негативно позначається на її довгостроковій та короткочасній пам’яті.
Мішки під очима та передчасне старіння
Коли ми спимо, в організмі виробляється колаген – білок, що допомагає шкірі залишатися гладкою та є для неї основним будівельним матеріалом. Не дивно, що коли сну недостатньо, людина має більш втомлений та старший вигляд.
Нестача сну також пов’язана з підвищеним виробленням організмом гормону стресу – кортизолу, який підтримує нас у стані неспання та уваги.
А ще недосип призводить до мішкуватості та почервоніння повік, а також до появи темних кіл та зморшок під очима, що також є наслідком втрати колагену.
Опухлі ноги
Хронічне недосипання може призвести до підвищення рівня кортизолу, який також пов’язують із серйозними захворюваннями серця. У Ханни, ймовірно, є захворювання серця, що впливає на тривалість її життя. Однією з ознак цього є опухлі кісточки.
Захворювання серця уповільнюють кровообіг в організмі та призводять до накопичення рідини в стопах, кісточках і гомілках. Крім того, серцева недостатність знижує здатність організму виводити сіль, що також спричиняє аномальні набряки.
Біль у спині
Нестача сну «нагородила» Ханну хронічним болем у спині та плечах, що заважає їй спати.
Недолік сну також є причиною м’язової атрофії (стоншення м’язової маси), оскільки він порушує вироблення гормонів, що беруть участь у нарощуванні м’язової маси.
Через неправильний режим в Ханни атрофувалися м’язи, її руки і ноги стали зменшуватися в розмірах і деформуватися.
Виснаження волосся
Хронічний недосип призвів до того, що у Ханни розвинулася алопеція – втрата волосся, яка може призвести до повного облисіння.
Вважається, що нестача сну ускладнює кровообіг у шкірі голови, позбавляючи волосяні фолікули необхідних поживних речовин та кисню.
Не будь, як Ханна!
Щоб не мати такий вигляд, як ця цифрова модель, доросла людина має спати 7-9 годин на добу, кажуть вчені. А ще потрібно вставати в один і той самий час щодня, навіть у вихідні.
Крім того, слід приділяти не менше 150 хвилин помірним фізичним вправам або 75 хвилин інтенсивним фізичним вправам на тиждень, пити багато води, використовувати зручний матрац та проводити більше часу на сонці.
Приклад Ханни наводить на роздуми, каже докторка Босток.
«Багато хто з нас не усвідомлює, що безладний розпорядок дня та нестача сну порушують наші циркадні ритми», – зазначила експертка.
Вона також нагадала, що тривалий дефіцит сну пов’язаний з високим ризиком серцево-судинних захворювань, ожиріння та діабету 2 типу.