Інструменти древнього золотаря: археологи розгадали таємницю каменів, знайдених біля Стоунхенджу

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Камені, знайдені біля Стоунхенджу понад 200 років тому, – ніщо інше, як набір інструментів для роботи із золотом.

Такого висновку дійшли британські археологи. Вони повторно дослідили кам’яні артефакти бронзової доби, що зберігаються в музеї Вілтширу в Девайзесі (Англія). Їх розкопали 1801 року в кургані Аптон-Ловелл G2a.

Про призначення каменів, виявлених понад 200 років тому, вчені не здогадувалися досі.

Курган являє собою земляний пагорб, розташований неподалік Стоунхенджу. Під час попередніх розкопок там виявили рештки двох людей. Разом з ними у могилі знаходилися поховальні артефакти.

Команда науковців дослідила знахідки в рамках проєкту Beyond the Three Age System. Вона дізналася, що кам’яні предмети являють собою набір стародавніх інструментів для обробки золота.

А похована неподалік Стоунхенджу людина була висококваліфікованим майстром. Він спеціалізувався на виготовленні золотих виробів. У могилі знайшли церемоніальний плащ, який прикрашали кістяні відколки, повідомило ВВС. Це вказувало на те, що чоловік був духовним лідером – одним з небагатьох у ранньому бронзовому віці, хто розумівся на магії обробки металів.

Як ідентифікували артефакти

Докторка Крістіна Цоракі з Лестерського університету, провідний автор дослідження, проаналізувала знос артефактів. На поверхні п’яти з них дослідниця помітила залишки золота, розповіло видання Heritage Daily.

До Крістіни Цоракі приєднався доктор Кріс Стендіш із Саутгемптонського університету – експерт з обробки золота ранньої бронзової доби. Щоб визначити вік залишків, він застосував сканування за допомогою електронного мікроскопа, з’єднаного з енергодисперсійним спектрометром.

128031416 uptonlovellgoldworking5.jpg 1 - Історія - 50Plus

Результати дослідження показали: кам’яні знаряддя використовувалися для різних цілей – деякі як молотки і ковадла, деякі – для згладжування інших матеріалів. Залишки на поверхні артефактів ідентифікували за характеристиками, що притаманні золотим виробам бронзової доби. У різні часи їх знаходили по всій Великій Британії.

Керівник проєкту, доктор Олівер Харріс зазначив, що завдяки передовим технологіям команда дізналася про виготовлення та призначення предметів з далекого минулого. Дослідження також довело незмінну значущість музейних колекцій.

Фото: University of Leicester

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU