Команда з Університету Тренто (Італія) залучила до свого дослідження 21 561 добровольця. Ця потужна вибірка допомогла вченим дізнатися про зв’язок раціону зі здоров’ям мікробіому кишківника.
Науковці також виявили, що, незалежно від того, який тип раціону обирає людина, для здорового мікробіому вирішальне значення має один об’єднувальний фактор. Але про нього – пізніше.
Про що дізналися дослідники?
Під час роботи науковці вивчили біологічні зразки величезної групи добровольців, визначили ключові відмінності в їхніх харчових уподобаннях та з’ясували, як вони впливають на розмаїття кишкових бактерій.
«Дотримання раціонів, що включають або виключають основні групи продуктів, такі як м’ясо, молочні продукти, фрукти та овочі, залишає свій слід у мікробіомі кишківника. Ми виявили істотні зміни мікробіому веганів, вегетаріанців та всеїдних осіб, що пов’язані з кількома характерними мікробами», – заявили вчені.
Команда довідалася, що хоча вегани та вегетаріанці дотримувалися здоровішого харчування, мікробіом всеїдних учасників виявився різноманітнішим. Хоча, як зауважили дослідники, різні бактерії по-різному впливають на наш кишківник та здоров’я в цілому, але не всі вони хороші.
Кожна система харчування продемонструвала унікальні мікробні сигнатури. Мікробіоми кишківника всеїдних учасників містили вищі рівні бактерій, пов’язаних з перетравленням м’яса, зокрема Alistipes putredinis. Однак підвищена різноманітність мікробіому передбачала й наявність таких бактерій, як Ruminococcus torques і Bilophila wadsworthia. А вони, за словами науковців, пов’язані з численними проблемами для здоров’я, зокрема, запальними захворюваннями кишківника, хворобами серця та деякими видами раку.
У мікробіомі веганів було чимало бактерій, які мають вирішальне значення для ферментації клітковини; деякі з них сприяють утворенню коротколанцюгових жирних кислот, таких як бутират. Такі бактерії допомагають зменшити запалення, сприяють здоровому обміну речовин та роботі імунної системи.
У мікробіомі вегетаріанців було більше бактерії Streptococcus thermophilus, що пов’язана з молочними продуктами. Ця бактерія використовується у виробництві йогурту і може впливати на певні токсини у кишківнику, розповіло видання ILFScience.
Однак, хоча дослідження і розглядало різні харчові переваги, один його ключовий висновок є справедливим для всіх учасників: всеїдних, вегетаріанців і веганів. Без рясного вживання рослинних продуктів, особливо, багатих на клітковину, ніхто з них не досягне здорової різноманітності мікробіому кишківника.
«Ми помітили, що дуже позитивний вплив на мікробіом має кількість та розмаїття рослинних продуктів», – зауважив професор Нікола Сегата, провідний автор дослідження. «Відмова від м’яса або молочних продуктів не обов’язково дасть позитивний ефект, якщо вона не супроводжується вживанням різноманітних якісних рослинних продуктів», – додав він.
Результати дослідження опублікував журнал Nature Microbiology.
Фото: pixabay.com