Чи ви колись замислювалися, скільки разів потрібно вставати вночі, щоб звільнити сечовий міхур, зважаючи на ваш вік? І чи не надто часто ви це робите?
А тим часом медики стверджують: позиви до сечовипускання бодай один раз за ніч не є чимось незвичайним, якщо вам ще не виповнилося 60 років.
Експерти пояснили, що ніктурія – часті позиви до сечовипускання вночі – може бути спричинена безліччю різних факторів.
Серед них – надмірне вживання алкоголю проти ночі або занадто великої кількості кофеїновмісних напоїв протягом дня. Утім, як зауважила лікарка Давіна Річардсон із британської благодійної організації Bladder and Bowel UK, часті походи до туалету зазвичай свідчать про наявність серйозніших проблем.
На що потрібно звернути увагу?
Надмірно часте відвідування туалету вночі може бути ознакою цілої низки недуг: від незначної інфекції сечовивідних шляхів до таких небезпечних захворювань, як діабет, високий кров’яний тиск, рак передміхурової залози та навіть хвороби серця.
При цьому медики зазначили: поріг того, що вважається нормою, змінюється з віком.
На думку експертів Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS), для людей, яким уже виповнилося 70 років, прокидатися двічі за ніч, щоб сходити «по-маленькому», цілком нормально.
Але коли вам 90 і більше, ця кількість зростає до чотирьох разів за ніч, розповіло видання Daily Mail.
Чим це можна пояснити?
Річ у тім, що з віком організм виробляє менше так званого антидіуретичного гормону (АДГ). А саме він допомагає регулювати кількість утримуваної води в організмі та запобігає зневодненню.
Але якщо частота відвідувань туалету супроводжується іншими симптомами, це може бути приводом для занепокоєння.
Відчуття сильної спраги, втрата ваги, нечіткість зору та часті позиви до туалету можуть бути ознаками діабету. За словами експертів NHS, це відбувається тому, що високий рівень цукру в крові посилює спрагу та вимагає випити бодай склянку води. Це і спричиняє часті нічні походи до туалету.
Якщо почастішання сечовипускання ще й супроводжується болями в грудях, набряканням кісточок та пітливістю, це може бути ознакою серцевих захворювань. А вони є причиною поганого кровообігу, що, своєю чергою, може призвести до набряку кісточок. Додаткова рідина всмоктується назад у кровотік та видаляється нирками, збільшуючи потребу в додаткових нічних походах до туалету, пояснили у NHS.
Часті сечовипускання також можуть бути попереджувальною ознакою інфекції сечовивідних шляхів, згідно з думкою спеціалістів Bladder and Bowel UK. Ці події нерідко супроводжуються печінням, сеча може бути каламутною та неприємно пахнути.
Серед інших причин – камені в нирках, гіперактивний сечовий міхур, приймання деяких ліків та порушення сну.
Пані Річардсон розповіла, що ніктурія призводить до значного порушення сну. А це може мати негативні наслідки для денного функціонування організму та якості життя загалом.
Рекомендації щодо лікування ніктурії передбачають обмеження споживання кофеїну, газованих напоїв та алкоголю, відмову від вживання великої кількості рідин у вечірні години та відмову від високобілкових страв, особливо на ніч.
А ще NHS радить тим, хто часто відвідує туалет уночі, випивати останню добову склянку води не пізніше ніж о 20:00.
При цьому експерти наполягають, що ранком потрібно обов’язково випивати склянку води. А якщо забули, це слід зробити принаймні до обіду.
Ніктурія також може бути супроводом поганого сну. Людина з більшою ймовірністю відгукується на нічні позиви, якщо не спить або перебуває у стані поверхневого сну.
Хоч там як, але якщо ви ходите до туалету частіше, ніж зазвичай, зверніться до лікаря.
Фото: pixabay.com, pexels.com