В Ізраїлі розкопали візантійський монастир із мозаїкою та біблійним віршем

За свідченням команди археологів, біблійний вірш на мозаїчній підлозі 1500-річного монастиря благословляє всіх, хто його читає.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

На християнський монастир V-VI століть нашої ери команда Ізраїльського управління старожитностей (IAA) натрапила неподалік від міста Кір’ят-Гат. На хитромудрій мозаїчній підлозі науковці виявили біблійний вірш грецькою мовою, що благословляє всіх, хто його читає: «Благословенний ти при вході твоїм і благословенний ти при виході твоїм».

Учені назвали монастир одним з найвагоміших відкриттів, зроблених у цьому регіоні останніми роками.

мозаїка, вірш

Про що повідомили дослідники?

Будівля монастиря була зведена за часів Візантійської імперії, також відомої як Східна Римська імперія. За тих часів християнство стрімко поширювалося, про що свідчило будівництво значних релігійних об’єктів, як-от Храм Гробу Господнього в Єрусалимі.

Нещодавно виявлений монастир розташований на місці стародавнього поселення, заснованого ще за часів правління римлян.

«Це найбільш значуща пам’ятка римського та візантійського періодів, що її знайшли ​​в цьому районі», – заявили керівники розкопок Шира Ліфшиц та Мааян Маргуліс.

розкопки монастиря

«Виявлена ​​в Кір’ят-Гаті мозаїка – одна з найунікальніших, будь-коли знайдених в Ізраїлі», – йдеться в заяві Марка Авраамі, керівника відділу художньої реставрації IAA.

За словами дослідників, незвичайність цієї мозаїки полягає в тому, що її геометричний візерунок створений древніми майстрами за допомогою маленьких камінчиків. Крім біблійного вірша, на підлозі також зображені хрести, леви, голуби, амфора, квіти та орнаменти.

Незабаром науковці планують перенести мозаїку до реставраційної майстерні, а після відновлення виставити на загальний огляд. «Перенесення мозаїки – складний процес, що вимагає великої майстерності й точності», – зауважив Марк Авраамі.

мозаїка

Що ще знайшли археологи під час розкопок?

Окрім монастиря науковці також виявили руїни щонайменше десяти будівель, виноградного преса та великого складського приміщення.

Дослідники описали винний прес як «дуже складний», додавши, що його створення, ймовірно, потребувало «значних фінансових ресурсів, часу та цілої низки професійних робіт та зусиль». На думку вчених, у цій місцині виготовляли вино, яке продавали як по всій Візантії, так і на протилежному боці Середземного моря.

Команда також знайшла велику кількість артефактів, зокрема, імпортовані товари, мармурові фрагменти, металеві та скляні посудини. У ході розкопок було виявлено й численні свідчення місцевого виробництва кераміки. Усе це вказує на «заможну та велику громаду, яка тут мешкала», повідомили дослідники.

артефакти

Поселення розташовувалося на центральному перехресті доріг, що з’єднували гірський регіон з прибережною рівниною, розповіло видання Daily Mail.

Візантійська імперія існувала у 330-1453 роках нашої ери. Її правління почалося, коли імператор Костянтин розділив Римську імперію на західну та східну частини. Константинополь, столиця Візантії, був завойований турками-османами в 1453, що ознаменувало кінець більш ніж 1000-річного правління імперії.

«Відкриття цього місця підкреслює історичне багатство Кір’ят-Гата та його околиць, проливаючи світло на ключове місце району в давнину», – зазначила Світлана Таліс, директорка Південного регіону IAA.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU