«Акваріум у камені»: в Англії знайшли давньоримську мозаїку з дельфінами

Приголомшливу 2000-річну мозаїку із зображенням дельфінів та риб виявили серед руїн давньоримського міста Віроконіум, у графстві Шропшир.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Руїни Віроконіума (Viroconium) розташовані в англійському селищі Роксетер. Місто, засноване наприкінці I століття нашої ери, було четвертим за величиною в Римській Британії. У період розквіту у Віроконіумі мешкало понад 15 000 людей.

Нещодавні розкопки, проведені командою Бірмінгемського університету, а також організаціями English Heritage, Vianova Archaeology & Heritage Services та Albion Archaeology, увінчалися для науковців сюрпризом.

У будинку заможних містян, що стояв на головній міській дорозі, археологи виявили чудову підлогову мозаїку віком близько 2000 років. Древні майстри зобразили дельфінів та риб за допомогою білих, червоних, синіх та жовтих плиток. Дослідники назвали мозаїку «акваріумом, що застиг у камені».

археологічні розкопки

Експерти вважають, що такий розкішний декор підлоги, ймовірно, був замовлений «багатою та важливою людиною», що мешкала в цій будівлі.
Він Скатт, старший куратор об’єктів нерухомості English Heritage, назвав відкриття мозаїки «приголомшливим моментом». За його словами, команда й не підозрювала, що знайде чудову мозаїку, яка була прихована від людей тисячі років.

«Це відкриття разом з великою кількістю дрібних знахідок, таких як монети та кераміка, допоможе нам датувати різні етапи розвитку міста та виявляти види діяльності, що розвивалися тут свого часу», – сказав пан Скатт.

А тим часом доктор Роджер Вайт, археолог із Бірмінгемського університету, назвав збереження мозаїки протягом 2000 років «екстраординарним». «Надзвичайно рідко можна знайти й мозаїку, і пов’язане з нею настінне тинькування; нічого подібного в Роксетері раніше не знаходили», – засвідчив науковець. Він назвав відкриття «разючим доказом багатства і впевненості засновників міста».

Про що ще розповіли вчені

Дослідники датували мозаїку початком ІІ століття н. е. Тобто на момент її створення від часу заснування міста минуло лише кілька десятиліть, повідомило видання Daily Mail.

Знайдений витвір мистецтва зберігся завдяки тому, що наприкінці ІІІ чи ІV століття будинок, імовірно, перебудовували. Саме тоді кімнату засипали будівельним сміттям, щоб підняти внутрішню частину будівлі до висоти сусідніх вулиць, що зросла.

Віроконіум був заселений до середини V століття (варто нагадати, що римляни покинули Британію близько 410 року н. е.). Та хоча велика частина міста поступово занепала й перетворилася на сільськогосподарські угіддя, не всі його мешканці звідси пішли. Як засвідчив доктор Вайт, у спорожнілому Віроконіумі залишилася невелика громада. Згодом вона згуртувалася навколо церкви Святого Андрія.

залишки стародавнього міста

Попри те, що археологічному пам’ятнику вже 2000 років, більша його частина досі не розкопана, хоча й відкрита для відвідування. Нині там можна побачити невелику кількість зруйнованих будівель, зокрема великий фрагмент римської стіни та громадські лазні. Вчені з’ясували, що в давньоримському місті було понад 200 житлових будинків, а також ринкова площа та будівля суду. Музей Роксетера зберігає такі артефакти, як фігурки божеств, водопровідні труби, скляні флакони для парфумів та амулети.

Після геофізичних досліджень значну частину Віроконіума нанесли на мапу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.