Ханс Ларссон, палеонтолог хребетних з Університету Макгілла (Канада), знайшов рідкісну скам’янілість мікрораптора, коли переглядав зразки в музейних сховищах Китаю.
Усередині древньої рептилії добре збереглися рештки її останньої трапези, розповіло видання ScienceAlert. Несподівано для команди Ларссона, у шлунку мікрораптора містилася крихітна – близько одного сантиметра – ступня ссавця. Можливо, гризуна.
За словами дослідника, в таке важко було повірити. Адже досі було відомо, що ці маленькі динозаври харчувалися лише птахами, рибою та ящірками.
Універсальний хижак
Тож хто такі мікрораптори? Так дослідники назвали невеличких крилатих динозаврів, що жили у древніх лісах на території сучасного Китаю 130-125,5 млн років тому. Рептилії важили не більше кілограма. Разом із довгим хвостом вони ледь сягали 83 сантиметрів. Тому їх вважають одними з найменших динозаврів юрського періоду. Мікрораптори мали крилоподібні утворення як на передніх кінцівках, так і на хвості. Через це палеонтологи назвали їх чотирикрилими динозаврами. Адже припускали, що древня тварина могла планерувати, використовуючи всі чотири крила.
До речі, першу скам’янілість мікрораптора було виявлено у провінції Ляонін на північному сході Китаю не так давно – 2000 року. Відтоді палеонтологи дослідили не так багато зразків мікрорапторів. Наразі науці про них ще багато чого невідомо. Зокрема, й про те, що і як вони їли.
На даний момент учені знайшли скам’янілості 21 мікрораптора з рештками останньої трапези. Як вважалося до останнього часу, ці маленькі динозаври були мисливцями, що полювали, зокрема, на деревах. Вони вправно планерували з гілки на гілку та ловили пташок. До їхнього раціону входили також ящірки та риба. І ось тепер з’явилися свідчення про те, що ці вимерлі тварини не нехтували також ссавцями.
За словами Ханса Ларссона, це означає, що мікрораптори були невибагливими в їжі. І вони можуть бути чи не першими відомими універсальними хижаками в екосистемі динозаврів, написали науковці у статті для профільного видання The Journal of Vertebrate Paleontology.
Дізнатися більше про харчові пріоритети мікрорапторів важливо й тому, щоб зрозуміти, як ці динозаври еволюціонували у тих птахів, що нині живуть на нашій планеті.
Фото: Hans Larsson, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0