Білі ведмеді «жирніші», ніж вважалося, заявила міжнародна команда дослідників на чолі з ученими Трініті-коледжу Дублінського університету. Дослідники з Великої Британії, Норвегії та Данії виявили, що секрет виживання цього виду в суворому кліматі криється в жирному хутрі.
Жир білих ведмедів, або шкірне сало, складається з холестерину, жирних кислот та сполук, що ускладнюють прилипання льоду до шерсті.
«Шкірне сало є ключовим компонентом, що забезпечує цей протиобмерзальний ефект», – зазначив Джуліан Керолан, кандидат наук та співавтор дослідження.
«Немита, жирна шерсть значно ускладнює прилипання льоду. І навпаки, коли хутро білого ведмедя вимите, а жир з нього значною мірою видалено, воно поводиться так само як людське волосся, до якого лід легко прилипає», – пояснив дослідник.
Як про це дізналися науковці?
Команда провела хімічний аналіз жиру на шерсті шістьох диких білих ведмедів. Крім того, вчені виміряли, наскільки міцно крига прилипає до ведмежого хутра, вивчили різні фактори, що впливають на цю взаємодію, а також порівняли характеристики шерсті ведмедів із властивостями людського волосся.
На вчених чекав сюрприз: у шкірному салі білого ведмедя вони не виявили інгредієнтів, які зустрічаються в хутрі інших водних тварин (наприклад, морських видр), а також у волоссі людей.
На думку команди, це може пояснювати, чому шерсть білих ведмедів не прилипає до криги, розповіло видання Independent. Як вважають дослідники, це відкриття пролило нове світло на наше розуміння цього виду.
Дослідження не лише першим вивчило склад шкірного сала в шерсті білого ведмедя, але й пояснило, чому ці тварини не страждають від налипання льоду, зазначив доктор Річард Хоббс, старший автор роботи.
На його думку, в майбутньому шкірне сало білих ведмедів може допомогти людям у створенні матеріалів, які протистоятимуть обмерзанню і які зможуть замінити токсичні «вічні хімікати» – перфторалкільні та поліфторалкільні сполуки (PFAS).
Результати дослідження опублікував журнал Science Advances.
Фото: pixabay.com