Команда єгипетських та британських вчених виявила поблизу Луксора гробницю, що належала фараону Тутмосу II з XVIII династії. Він правив близько 3500 років тому.
Про відкриття повідомило Управління старожитностей Єгипту. Це перше поховання фараона, знайдене після того, як 1922 року була виявлена гробниця Тутанхамона.
Вважалося, що мумію Тутмоса II дослідники знайшли ще 1881 року. Але команда, яка нещодавно виявила початкове місце поховання фараона, піддала сумніву твердження, що це саме його останки.
Що відомо про фараона Тутмоса II та його гробницю
Фараон Тутмос II був предком Тутанхамона. А дружиною Тутмоса II була жінка-фараон Хатшепсут. Її просторий заупокійний храм розкинувся на західному березі Нілу, поруч із Долиною Царів, за декілька кілометрів від місця, де знайшли гробницю її чоловіка.
На вхід до гробниці Тутмоса II археологи вперше натрапили у 2022 році. Однак попервах вони думали, що він веде до поховання якоїсь з фараонових дружин.
Як розповіли науковці, невдовзі після поховання Тутмоса II вода затопила камеру гробниці, пошкодивши її внутрішній простір. Тим часом останки фараона перевезли в інше місце, розповіло видання Science Alert.
Але вчені виявили серед нагромаджень вапняку всередині гробниці артефакти, завдяки яким стало зрозуміло, кого тут колись поховали. Це, зокрема, фрагменти ваз з іменами фараона та його дружини. Ймовірно, вази розбилися при переміщенні вмісту гробниці. На її статус також вказувала блакитна стеля з жовтими зірками: такі стелі вирізняють поховання фараонів з-поміж інших.
За словами керівника місії, доктора Пірса Літерленда, команда продовжуватиме вивчати гробницю та шукати її первісний вміст.
Останніми роками в Єгипті спостерігається сплеск значущих археологічних відкриттів. Це важливо для країни, що розвиває свою туристичну індустрію – ключове джерело доходу в іноземній валюті.
Торік Єгипет відвідали 15,7 мільйона туристів. Очікується що 2025 року ця цифра виросте до 18 мільйонів.
Фото: Egyptian Ministry of Antiquities