Дослідники з Університету Раша в Чикаго (США) під керівництвом професорки Панкаджі Десаї виявили, що ризик розвитку недоумства значною мірою залежить від району проживання.
Науковці з’ясували, що мешканці неблагополучних районів удвічі частіше хворіють на деменцію, ніж мешканці благополучних районів.
Про що дізналися вчені?
Команда охопила шестирічним дослідженням близько 6800 осіб, яким уже виповнилося 65 років (середній вік добровольців становив 72 роки). Учасники мешкали в чотирьох районах Чикаго. Під час дослідження вони регулярно проходили тестування на пам’ять та розумові здібності.
Також науковці зібрали дані про діагностування хвороби Альцгеймера (найпоширенішої форми деменції) у близько 2500 учасників.
Наприкінці дослідження деменція розвинулася у 22 відсотків жителів найбільш неблагополучних районів та в 11 відсотків жителів благополучних районів.
Ця тенденція збереглася навіть після того, як учені врахували інші фактори, як-от вік, стать та освіта. Ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера, як і раніше, була більш ніж удвічі вищою в найзнедоленіших людей: саме вони зазвичай мешкали в несприятливому середовищі.
Для оцінки ризику недоумства на рівні району дослідники також використали Індекс соціальної вразливості (SVI), інструмент, який об’єднує 16 змінних. Серед них, зокрема, безробіття, дохід, етнічна приналежність, тип житла та доступ до транспорту.
«Більшість досліджень факторів ризику хвороби Альцгеймера були зосереджені на індивідуальному рівні, а не на рівні спільноти. А наші результати показали, що спільнота, в якій ви живете, впливає на ризик розвитку деменції», – зазначила професорка Десаї.
На команду очікував ще один разючий результат: люди, які жили в найбільш неблагополучних районах, з віком відчували значно стрімкіше зниження когнітивних здібностей незалежно від того, чи була в них діагностована хвороба Альцгеймера. У жителів цих районів пам’ять та навички мислення знижувалися в середньому на 25 відсотків швидше.
На думку вчених, ці результати є надзвичайно важливими для перспективного планування медичних послуг. «Соціальні характеристики на рівні району важливо враховувати при плануванні ресурсів та послуг для зниження ризику хвороби Альцгеймера», – сказала Панкаджі Десаї в інтерв’ю виданню BBC Science Focus.
Отже, ключова ідея дослідження зрозуміла: здоров’я мозку залежить не лише від того, що відбувається у нашому тілі, а й від того, що відбувається навколо нас.
Результати роботи опублікував журнал Neurology.
Фото: pexels.com