Екрани, монітори, дисплеї стали невіддільною частиною нашого повсякдення. Вони незамінні під час роботи, навчання та відпочинку. За допомогою екранів ми, без перебільшення, збагачуємо наше життя. Та попри це тривале перебування біля них негативно впливає на наші когнітивні здібності.
Про це заявила команда науковців з Університету Маккуорі та Австралійського католицького університету. У метааналізі десятків попередніх досліджень вчені виявили чіткий зв’язок між тривалим користуванням екранами та порушенням когнітивних функцій.
Молодь проводить дедалі більше часу біля екранів
Нещодавнє опитування австралійських вчителів виявило, що надмірне проведення часу перед екранами є другою за значущістю проблемою молодих людей після психічного здоров’я.
Сплеск використання екранів призвів до того, що у дітей, підлітків та дорослих виникає стійка залежність від них. Дослідники констатують вплив екранів на когнітивні здібності, такі як увага, пам’ять, мова та розв’язання проблем.
Через це виникає чимало суперечок. Адже з одного боку, безладне використання екрана може мати негативні наслідки для здоров’я. З другого боку, школи дедалі частіше впроваджують технології, пов’язані з користування екранами, пише Science Alert.
Що показало дослідження
Вчені провели метааналіз 34 досліджень, в яких вивчалися різні форми користування екранами (зокрема, ігри, соціальні мережі, перегляд новин в інтернеті, використання смартфонів тощо). Дослідники порівняли когнітивні здібності двох груп учасників: тих, які надмірно часто користуються пристроями з екранами, й тих, які цим не зловживають. Висновки науковців змалювали тривожну картину.
Під час цих ретельних досліджень учасники з першої групи демонстрували значно нижчі розумові здібності в порівнянні з другою групою. Найбільш порушеними когнітивними сферами були увага та особливо стійка увага (тобто здатність зберігати фокус на незмінному стимулі протягом тривалого часу).
У фанатів дисплеїв погіршувався і так званий контроль над імпульсами, тобто здатність контролювати свої автоматичні реакції.
До слова, на ці результати не вплинув тип екранів. Цікаво також, що тенденція спостерігалася у всіх вікових групах.
Тож чому сидіння біля екранів таке небезпечне для розуму?
Безладне користування екранами призводить до погіршення уваги. Через відволікання уваги на екран в людини послаблюється здатність концентруватися. Порушення уваги також ускладнює розпізнавання того моменту, коли використання екрана стає правдивою проблемою, зауважив Міхоель Мошель, нейропсихолог з Університету Маккуорі та провідний автор дослідження.
А тим часом увага є ключовою формою психічної діяльності для виконання повсякденних завдань. Тим, в кого вона послаблена, складно не відставати від інших осіб, наприклад, на робочому місці чи у класі.
Люди з уже порушеними когнітивними функціями з більшою ймовірністю й надалі безладно використовуватимуть екран.
Фото: pexels.com