Так стверджують автори нового масштабного дослідження з Упсальського університету, Каролінського інституту й Університету Софіахеммет (Швеція). Вони вважають, що звична прокрастинація є ознакою значно глибших проблем зі здоров’ям, ніж науковці вважали раніше. Йдеться, зокрема, про депресію, неспокій, різноманітні болі, погану якість сну тощо.
Коротка довідка. Прокрастинацією психологи називають схильність до постійного відкладання навіть важливих та термінових справ, що призводить до багатьох проблем. Прокрастинація виникає між моментами, коли людина вирішила розпочати роботу та врешті почала її виконувати. До слова, прокрастинація не є синонімом лінощів. Адже лінива людина взагалі не планує виконувати роботу, не переймається через її невиконання, а відпочиває та набирається сил.
Що виявили дослідники
Команда шведських науковців залучила до понад дворічного дослідження 3525 студентів з восьми університетів Стокгольма та його околиць. Добровольців розділили на групи – в залежності від схильності студентів до прокрастинації, розповіло видання Independent. Кожні три місяці учасники заповнювали анкети стосовно особистої схильності до відкладання справ та наслідків, які воно ймовірно спричиняє.
Відповіді на запитання анкети оцінювалася за п’ятибальною шкалою – в залежності від частоти прокрастинації. Задля отримання цілісної картини вчені підсумовували та аналізували дані опитування. Через 9 місяців дослідники зробили перші висновки стосовно погіршення стану здоров’я учасників на основі їхніх оцінок власної прокрастинації.
Виявилося, що більш як половина студентів засвідчила проблеми з психічним здоров’ям (депресія, тривога та стрес), сильні болі (переважно шиї та/або верхньої та нижньої частини спини, рук та ніг), погану якість сну. Водночас добровольці повідомляли про нездоровий спосіб життя, що супроводжує відкладання справ на потім. Як-от відсутність фізичної активності, пропуски сніданку, вживання тютюну, канабісу та алкоголю. Серед психосоціальних супутніх чинників прокрастинації студенти називали самотність та фінансові труднощі.
Нові висновки про шкідливу звичку відкладати справи
Отже, науковці довели, що високий рівень прокрастинації пов’язаний зі значно гострішими симптомами депресії, тривоги та стресу.
Учасники, які свідчили про найвищий рівень прокрастинації, значно частіше вказували на болі в плечах та руках, самотність та фінансові труднощі, а також найгіршу якість сну.
За словами дослідників, цей зв’язок залишався незмінним навіть після врахування таких чинників як вік, стать, фізичний та психічний стан, а також рівень освіти батьків.
Команда науковців наголосила на необхідності зважати на прокрастинацію при оцінюванні здоров’я студентів, а також на те, що це явище вельми поширене саме серед цієї категорії населення.
Результати дослідження, які опублікував журнал JAMA Network Open, відкрили очі на прокрастинацію як на джерело численних прихованих ризиків для психічного та фізичного здоров’я.
Фото: pexels.com