Нове дослідження норвезьких вчених доводить, що чоловіки із високим рівнем IQ зазвичай пізніше стають батьками, ніж ті, хто має нижчий інтелект. До того ж експерти з подивом виявили, що перші також можуть мати більше дітей, попри пізній вік.
Зв’язок між інтелектом і фертильністю у чоловіків
Щоб дослідити, як моделі чоловічої фертильності протягом життя відрізняються між когнітивними групами, дослідники використовували норвезькі адміністративні реєстри з великим охопленням населення. Їхня вибірка складалася з понад 900 тисяч норвезьких чоловіків, народжених між 1950 та 1981 рр. Усі вони пройшли тест на призов в армію, коли були підлітками.
Аналіз даних показав, що чоловіки з вищим IQ народили першу дитину, коли вони були старшими. Також вони мали більше дітей, тоді як група з нижчими балами тесту на інтелект виявила значно вищі показники бездітності.
Як зазначає виданню Earth провідний автор дослідження Оле Рогеберг, чоловіки, які мали вищий IQ, народили першу дитину в середньому у віці 30 років, і загалом мали двох дітей. Тим часом чоловіки з невисоким рівнем інтелекту народили першу дитину в середньому у віці 27 років.
Інші чинники, крім рівня IQ
Однак, за словами медичної соціологині Нікі Хадсон, що очолює Центр досліджень репродукції та не приймала участі у дослідженні Рогеберга, на фертильність чоловіків можуть впливати й інші чинники, крім IQ. Певне значення мають освіта та кар’єра.
Пані Хадсон вважає, що за результатами дослідження виходить і так, що люди, які довше навчаються або належать до груп з вищим рівнем доходу, можуть мати дітей пізніше. Але це відрізняється від того, що дітонародження пов’язане з якимось вродженим рівнем інтелекту.
Як зазначає пані Хадсон, дослідження її Центру показує, що рішення щодо дітей у чоловіків залежить від складнощів, пов’язаних з пошуком партнера. Тобто, причина та сама, що й у жінок.
Крім того, у зв’язку зі зростанням вартості життя та підвищенням незахищеності роботи не дивно, що потенційні батьки можуть відкласти народження дітей, поки не стануть більш фінансово забезпеченими. Взагалі, слід зазначити, що на чоловічу фертильність впливає чимало чинників: від стану фізичного та психологічного здоров’я та способу життя до віку.
Вік і фертильність чоловіків
Попри висновки норвезьких колег, директорка Create Fertility Гіта Наргунт попереджує, що вік може мати значний вплив на здатність до дітородіння у представників обох статей. Тривалий час фертильність і «біологічний годинник» розглядалися винятково як жіноча проблема. Проте близько половини випадків стосується чоловічого безпліддя як сприятливого чинника.
Хоча чоловіки можуть залишатися фертильними протягом більшої частини свого життя, їхня фертильність починає дещо знижуватися після 40-45 років. Так, у ЗМІ можна побачити чимало заголовків про чоловіків-знаменитостей, таких як Роберт Де Ніро чи Аль Пачіно, які народжують дітей у поважному віці. Проте чоловікам слід усвідомлювати, що ці історії відображують меншість, а не є нормою, пояснює пані Наргунт.
Діти, народжені чоловіками старше 45 років, у 5 разів частіше мають розлад аутистичного спектра. До того ж у них в 13 разів частіше діагностують синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ). Ризик викидня у жінок із чоловіками-партнерами старше 45 років вдвічі вищий, ніж у тих, чиї партнери молодші 25 років.
Таким чином, необхідні подальші дослідження фертильності, щоб з’ясувати, який насправді є зв’язок між інтелектом, віком та батьківством чоловіків. Експерти також зазначають, що слід докласти зусиль для підвищення обізнаності про різні біологічні обмеження, з якими можуть зіткнутися літні люди, якщо забажають стати батьками.
Фото: pixabay.com