Глобальне потепління вже настільки масове явище, що ним складно здивувати. Проте мало хто здогадується, що значну шкоду довкіллю наносить навіть щось на вид невелике та, як здається, зовсім нешкідливе. Сучасне дослідження показало, що утримання в акваріумі тропічних рибок може призвести до викиду парникових газів у тій же кількості, як це спричиняє поїздка на машині чи мотоциклі на тисячі кілометрів.
Тропічний акваріум теж сприяє глобальному потеплінню
Інститут дослідження води вперше розрахував вуглецевий слід і вплив на навколишнє середовище домашніх тварин. Доктор Вільям Перрі зазначає, що лише у Великобританії 4 мільйони домогосподарств володіють домашніми рибками. При цьому, за оцінками, 70% акваріумістів утримують тропічний прісноводний акваріум.
Науковці вже раніше розраховували вуглецевий слід від володіння такими домашніми тваринами, як собаки та коти. Проте це перше дослідження, що надало оцінку споживанню води та викидам вуглецю, що утворюється в результаті функціонування тропічного акваріума.
Доктор Вільям Перрі розробив оцінки впливу акваріумістики на навколишнє середовище в багатьох країнах Північної Європи. Під час дослідження були розглянуті як прісноводні, так і морські акваріуми.
За оцінками британських вчених, залежно від розміру та умов експлуатації, середній тропічний акваріум виробляє приблизно 85,3-635,2 кг CO2 на рік. За офіційними даними, це рівноцінно тому, що проїхати 5605 км на середньому мотоциклі або 3645 км на середній бензиновій автівці.
Слід зазначити, що середній мотоцикліст робить приблизно 440 поїздок на рік та проїжджає в середньому 7700 км на рік. Це дорівнює приблизно 875 кг вуглецю.
У чому саме шкода тропічного акваріума та як її подолати?
Найбільший вплив на велику кількість викидів від тропічного акваріума мало нагрівання води (особливо у великих ємностях). Також певна різниця у шкоді для довкілля від цього була пов’язана з країною через різний рівень декарбонізації в електромережах у різних країнах.
Доктор Перрі зазначає виданню Daily Mail, що декоративна акваріумістика може бути більш екологічно свідомим вибором домашньої тварини, ніж володіння собакою чи котом середнього розміру, які, імовірно, вироблятимуть значно більше викидів через споживання м’яса. Проте, на думку науковця, вплив утримання риби на навколишнє середовище також може бути значним залежно від розміру акваріума, способу його експлуатації та навіть країни, в якій він знаходиться.
Як зазначає пан Перрі, ще можна зробити вдосконалення, щоб забезпечити екологічну стійкість хобі. На його думку, вплив на навколишнє середовище від енергетичних потреб утримання риби покращиться, коли енергетичні мережі почнуть декарбонізувати.
Але щодо великого споживання води цей вплив буде складно зменшити. Це може потребувати винахідливості на рівні окремої людини. Як зазначає дослідник, це дослідження дуже важливе і потребує уважного підходу для розв’язання озвучених за його результатами наявних проблем.
Фото: pixabay.com