Чи можуть м’язи завадити акторській кар’єрі, а «мовчазні» ролі стати найбільш цитованими у світі? Закономірності і парадокси в біографії людини, що «взяла вагу» у спорті, кіно та політиці.
Відбитки рук і ніг Арнольда Шварценеггера перед Китайським театром Граумана з крилатою фразою «Я повернуся»
Неймовірний збіг
Життя актора виявилося несподівано схожим із долею створеного ним персонажа. Як і його герой Конан-варвар, підкорювач Голлівуду Арнольд Шварценеггер – провінціал, котрий домігся визнання власними зусиллями. Виходець із австрійського села Таль-бай-Грац примножував свою міць у спортзалі такою ж важкою працею, якою зміцнював власну силу й син коваля, народжений на полі бою. Зрештою обоє досягли успіхів у шоу-бізнесі: Конан – як гладіатор, Арнольд – як артист. І обидва змогли зійти на владний олімп: Варвар зайняв трон короля, Шварценеггер сів у крісло очільника американського штату.
Шварценеггер у стрічці «Конан-варвар» (1984)
Провидець майбутнього
Всесвітньо відомий актор, спортсмен, політик, письменник, бізнесмен та благодійник народився, за його власними спогадами, «у рік великого голоду» (1947 року) і з юнацтва визначився із життєвими цілями. Досягти слави в Америці амбітний австрієць планував з 15 років. Здається, він завжди знав, що стане гідним клану Кеннеді: саме там юнак Шварценеггер збирався знайти собі наречену, і це йому зробити вдалося. У 36 років відомий культурист отримав американське громадянство і одружився з племінницею Джона Кеннеді Марією Шрайвер.
Арнольд з дружиною Марією Шрайвер на Спеціальній Олімпіаді 2007 року в Шанхаї
Спортивний характер
Самовпевненість молодості підкріплювалася в Арні безмежною працелюбністю. На вимогу батька він з дитинства грав у футбол, а з власної ініціативи з 14 років захопився культуризмом. Одним із юнацьких кумирів у семиразового володаря титулу «Містер Олімпія» та організатора конкурсу з бодібілдингу «Арнольд Класік» був український важкоатлет Леонід Жаботинський. Коли наш уславлений богатир встановив свій перший світовий рекорд, 16-річний Шварценеггер надихнувся його прикладом і впевнився у перспективності власних намірів.
Щодня Арні відвідував тренажерний зал у Граці, примудряючись проникати туди навіть у вихідні: до зачиненого клубу фанат спортивного «заліза» пробирався драбиною через вікно. На тренуваннях підліток викладався до непритомності. Знесилений, він падав, бувало, з велосипеда і не міг підняти після підйому штанги руку, аби причесатися. Коли хтось із друзів у ці роки «розшифрував» його прізвище як SchwarzNegger («чорний негр»), Арнольд уточнив, що ближче до істини SchwarzenEgger, адже egger німецькою – «орач».
«Містер Олімпія», 1974 р.
Спартанське виховання
Батько і мати Арні працювали в поліції та виховували синів чоловіками. Коли старший брат згодом загине в автомобільній аварії, успішний Арнольд сплатить за освіту його сина і допоможе тому емігрувати до США. Натомість, самого майбутнього губернатора Каліфорнії в повоєнній Австрії життя не балувало. У батьківському будинку не було ані туалету, ані телефону, а найяскравішим дитячим спогадом Арні стало придбання родиною першого в житті холодильника.
Відсутність побутових зручностей додавала хлопчикові з католицької громади мотивації для праці з метою розбагатіти. Згодом Шварценеггер матиме розкішний особняк площею в тисячу квадратних метрів, проте суворе виховання він перенесе й у власну родину: зокрема, до підтримки порядку у численних кімнатах привчатиме своїх дітей радикальними заходами – відправкою розкиданих іграшок у топку каміна.
Будинок в австрійському селі Таль, де народився Арнольд Шварценеггер
Принциповий підхід
«Сталевого» бодібілдера не дарма назвуть Залізним Арні: він умів відстоювати свою позицію і чинити опір антагоністам. У дитинстві Арнольд сперечався з батьком, в армії сидів на гауптвахті, а в політиці ігнорував опонентів. Зокрема, заради участі у конкурсі культуристів солдат термінової служби відлучився до самоволки, про яку не пошкодував навіть після покарання гауптвахтою.
А на губернаторській посаді Шварценеггер ухвалював непопулярні рішення, у правильності яких був переконаний. Приміром, його критикували за відмову помилувати у 2005 році двох ув’язнених, засуджених до страти. За чорношкірого гангстера на прізвисько Тукі тоді заступилася громадськість, бо засуджений розкаявся, перетворившись на борця з вуличним насильством та навіть ставши дитячим письменником. Але ані подання Стенлі Вільямса до Нобелівської премії, ані кампанія щодо його звільнення не змінили рішення Шварценеггера: вбивцю чотирьох людей було покарано, як того вимагав закон.
Протести проти Шварценеггера-губернатора
«Рятувальник Малібу»
У 2004 році під час серфінгу на Гаваях Шварценеггер врятував життя людині, що тонула. Коли одного з серферів поглинув океан, Арнольд миттєво зорієнтувався, підхопив бідолашного й сто метрів тяг на собі до берега. Героїчним вчинком Арнольд жодного разу не хвалився: про цей випадок стало відомо зі слів самого врятованого. Водночас Шварценеггер у біографічній книзі зізнався, що не був ідеальним солдатом і якось утопив свій танк.
Сама досконалість
У 1965 році 18-річний призовник втік із навчального підрозділу заради виступу на «конкурсі красивих тіл». «Губа» за таку провину видалася дрібною неприємністю на тлі подальших спортивних досягнень. Через два роки володар титулу «Юний містер Європи» став наймолодшим бодібілдером зі званням «Містер Всесвіт». Тіло молодого Шварценеггера було визнане фахівцями найдосконалішою людською фігурою. Рекорд спортсмена у Книзі Гіннеса записано як «ідеал фізичного розвитку». На піку спортивної кар’єри Арні вважався найбільшим чоловіком у світовому бодібілдингу. При вазі 106 кг об’єм його грудної клітини становив 144 см, талії – 86 см, стегон – 72 см, ікр – 50 см, а біцепсів – 55 см.
Шварценеггер в 1971 році
Сила шкаралупи
Основу дієти для нарощування м’язової маси у Шварценеггера становила товчена шкаралупа волоського горіха. Спортсмен спростував поширену думку про культуристів лише як «продукт» спортивного харчування, довівши, що м’язова маса в бодібілдингу підкріплена фізичною силою. У найкращі роки Арні брав вагу 310 кг. Це одне із завдань для учасників щорічних міжнародних змагань культуристів у Коламбусі – багатопрофільного спортивного свята Arnold Classic Festival, що традиційно проводиться в американському штаті Огайо (там зараз встановлено пам’ятник його засновникові Арнольду Шварценеггеру).
Коли м’язи – недолік
Втім, статура не лише допомагала спортсменові, а й заважала. На старті кінокар’єри режисери відмовляли культуристові в ролях через надлишок м’язів. «Накачаний» Арні контрастував зі «звичайними» партнерами по кадру, і навіть для загальних планів неможливо було знайти каскадера, котрий би відповідав його фактурі. Тому бодібілдерові довелося виконувати всі трюки в «Конані-варварі» самостійно. Головна роль у культовому бойовику 1982 року стала для Шварценеггера «проривом» у кіно, проте умовою тогочасних зйомок, як не парадоксально, було зниження інтенсивності тренувань.
А високий зріст (188 см) перешкодив появі Арнольда на екрані в образі Неймовірного Халка: цю роль було віддано іншому акторові. Натомість саме Шварценеггеру судилося дати своє ім’я новій кінематографічній технології – заміні реальних акторів на віртуальні образи. Залізний Арні стояв біля витоків цього напряму в 1992 році, і за десять років популярне явище було назване кінознавцями «шварценеггеризацією».
Успіх під псевдонімом
У фільмі «Геркулес у Нью-Йорку» Шварценеггер знявся під ім’ям Арнольд Стронг. Так продюсери намагалися полегшити англомовному глядачеві знайомство з актором з важковимовним іноземним прізвищем. Проте ніколи більше використовувати псевдонім не довелося: гучне ім’я спортсмена говорило саме за себе і невдовзі стало загальновідомим.
«Геркулес у Нью-Йорку», 1982 р.
Не моргнувши оком
Головною в кінокар’єрі Шварценеггера вважається роль Термінатора, але її він зіграв випадково. У славетному трилері 1984 року режисер бачив Арнольда в образі позитивного героя Кайла Різа. Однак актор був настільки стурбований достовірністю образу механічного лиходія, що постійно роздавав поради, як краще його зобразити. «Термінатор не має блимати очима під час стрільби, – інструктував артист колегу, – треба тренуватися тримати очі відкритими». Режисер Джеймс Кемерон вирішив, що краще порадникові самому показати, як це робиться.
Шварценеггер впорався і жодного разу не моргнув у кадрі, а його виконання ролі «бойової машини» виявилося максимально переконливим. З ініціативи актора у фільмі було також дещо змінено фразу його героя: «Я повернуся». У сценарії Термінатор говорив: I’ll come back. Але актор переінакшив репліку на власний манер: I’ll be back. І саме в такому вигляді цитата неодноразово звучала в наступних кінороботах Шварценеггера.
Мовчання – золото
Критики дорікали акторові за обмеженість виразних засобів, відсутність у грі психологізму, складних діалогів та інших маркерів акторської майстерності. За словами коміка Робіна Вільямса, менше тексту, ніж у Шварценеггера, було лише у шотландської коллі зі стрічки «Лессі». І справді, у подальших «серіях» «Термінатора» акторові не довелося заучувати репліки, бо їх майже не було. За 700 слів у ролі виконавець отримав гонорар $15 мільйонів. А фраза Шварценеггера Hasta la vista, baby оцінена як найдорожча в історії Голлівуду: її вартість перевищує $85,7 тисяч. Це той випадок, коли скупе слово виявилося на вагу золота. Цитати Шварценеггера стали командами в езотеричній мові програмування – системі трасування променів Arnold.
Відповідь на антипремію
Удостоївшись «Золотої малини» у восьми номінаціях, Арнольд Шварценеггер вирішив змінити кінематографічне амплуа, пішовши від образу небагатослівного «залізного вбивці» у сімейні комедії. Зніматися 1988 року в «Близнюках» Арні погодився навіть без гонорару, лише за відсоток від продажів. А в комедії «Останній кіногерой» Шварценеггер пародіював себе в образі Термінатора. Найкращою власною роботою в кіно артист вважав роль вихователя у комедійному бойовику «Дитсадівський поліцейський». Шварценеггер зізнавався, що йому було цікаво спілкуватися з дітьми, і такі комунікативні навички допомогли потім в управлінні штатом. Улюблена приказка батька п’ятьох дітей: «Якщо впорався з трьома, справишся з усіма».
Позашлюбний син
25-річний шлюб актора з матір’ю його чотирьох дітей Марією Шрайвер було розірвано у 2011 році через скандал із приводу подвійного життя Шварценеггера. Після народження позашлюбного сина Арні приховував особисту причетність до події, пояснюючи це тим, що сам нібито не знав про власне батьківство і лише з віком помітив у підлітку свої риси. Тож 14 років обтяжений сім’єю Арні мав стосунки з покоївкою Мілдред Патріцією Баєна, зраджуючи дружину у власному домі. Втім, після закінчення терміну губернаторства Шварценеггер таки визнав свою п’яту дитину разом із фінансовими зобов’язаннями. За іронією долі, саме цей син виявився єдиним нащадком, який успадкував батькове захоплення і теж став атлетом.
Шварценеггер та його позашлюбний син Джозеф Баєна
Мрія здійснилася
Мільйонером Арнольд Шварценеггер був уже в 30-річному віці. Надалі він примножив свої активи успішним інвестуванням. Серед його бізнесів – будівництво, торгівля нерухомістю та поштові послуги. Центром фінансової імперії Залізного Арні стала компанія Oak Productions, де акумулювалися відрахування кіностудій, прибуток від продажу коміксів та відеоігор. Двічі Шварценеггер ставав найбільш оплачуваним актором Голлівуду: в 1991 році розбагатів на $20 мільйонів за роль у «Термінаторі-2», а в 2000-му отримав $30 мільйонів за роботу в «Термінаторі-3». У 2007 році статки найзаможнішого культуриста у світі оцінювалися у $900 мільйонів. До речі, очоливши Каліфорнію, мільйонер не отримував заробітну плату: $175 тисяч річного утримання губернатор перераховував на благодійність.
Офіційний портрет Шварценеггера як губернатора Каліфорнії, 2003 рік
Hummer, танк і літак
Арні став першим в Америці власником військового позашляховика Hummer, що займав зі своїми габаритами два паркомісця і виявився настільки «ненажерливим» в експлуатації, що у 2003 році тодішній кандидат у губернатори заплатив половину вартості джипу для переробки паливної системи під водень. 1997 року Шварценеггер обзавівся особистим літаком «Гольфстрім» вартістю $38 мільйонів і придбав за $1,4 мільйона той самий танк, на якому служив в армії.
P.S. Шварценеггер засудив російське вторгнення в Україну. Періодично він розмірковує над планами повернутися в політику, а наразі став директором з екшену на студії Netflix. 30 липня легенді Голівуду виповнюється 76 років.
Фото: wikipedia.org