Мігрень – не просто сильний дратівливий головний біль, а розлад нервової системи, який виснажує організм людини. Зазвичай пацієнти з цим недугом до того ж мають під час нападу надзвичайну чутливість до світла або звуків, нудоту та блювоту.
Мігрень – переважно жіноча проблема
Мігреневий напад може тривати по декілька годин або навіть днів. Щоб полегшити свій стан, люди із мігренню зазвичай проводять час із цим недугом наодинці у затишній та затемненій кімнаті.
У світі приблизно 800 млн людей страждає від цього недуга, і більшість із них – жінки. У порівняні з чоловіками вони утричі частіше страждають від мігреневих приступів, які у них до того ж тривають значно довше.
Чимало жінок навіть втрачають працездатність через ці постійні напади головного болю. Вони частіше приймають ліки та нерідко мають депресію через цей недуг.
Гормональний вплив та мігрені
Існує декілька чинників, чому різні характеристики мігрені залежать від статі людини. Гормональний вплив та генетика є головними з них. Саме від них більшою мірою залежать функції та здатність мозку адаптуватися до мігреневих нападів. Гормони естроген та прогестерон можуть сприяти відмінності у певних його областях, що беруть участь у розвитку цього недуга.
Діти незалежно від статі мають однакові шанси на появу мігрені, яка фіксується майже у 10% з них. Проте з настанням статевої зрілості імовірність цього недуга у дівчат зростає через коливання рівня статевих гормонів. Найчастіше за все свою першу мігрень вони відчувають під час першої менструації. Проте ще більш поширеним та найсильнішим цей недуг є у жінок репродуктивного віку.
Дослідники зазначають, що майже 50-60% жінок мають мігреневі напади під час менструації або за декілька днів до її початку. Сприяти цьому може зниження рівня естрогену. При цьому на відміну від звичайного мігреневого нападу, менструальний може бути сильнішим та тривалішім.
Для лікування мігреневих нападів зазвичай використовують триптани – ліки, що з’явилися у 1990-х роках. Не менш ефективними при цьому є й нестероїдні протизапальні засоби, що зменшують дискомфорт та тривалість менструальної мігрені. Підтримка стабільного гормонального рівня також може відігравати певну роль у контролі над мігренню.
Мігрень з аурою схожа на інсульт
Проте при мігрені з аурою, коли виникають різноманітні галюцинації (візуальні, смакові, тактильні тощо), ці методи не діють. У цьому стані слід уникати гормональних контрацептивів з естрогеном через збільшення ризику виникнення інсульту. Жінкам із мігренню з аурою можна використовувати лише протизаплідні таблетки з прогестероном та внутрішньоматкові спіралі.
Цей тип мігрені вражає приблизно 20% з тих, хто має схильність до мігреневих нападів. Найчастіше за все перед приступом з’являються темні плями, а у 10% хворий втрачає здатність чітко говорити та відчуває поколювання з одного боку тіла.
Ці симптоми наростають та тривають десь протягом часу. Як і при звичайній мігрені напад супроводжує сильний головний біль. Перші симптоми можуть нагадувати розвиток інсульту, але на відміну від нього розвиваються поступово, а не миттєво. Проте людині без медичної освіти складно розрізнити ці два стани, тому краще за все звернутися до швидкої.
Мігрень під час вагітності та при клімаксі
За словами спеціалістів виданню Sciencealert, найбільш виснажливою є мігрень у вагітних, особливо протягом першого триместру. У цей період ранкова нудота є звичайним явищем, що ускладнює приймання їжі та сон. До того ж саме по собі недосипання або відмова від їжі можуть збільшити імовірність виникнення мігреневого нападу.
Проте протягом вагітності мігрені мають тенденцію до зменшення частоти та тяжкості, а у деяких жінок навіть повністю зникають. Проте, якщо жінка відчувала мігреневі напади під час виношування дитини, то вони зазвичай посилюються після пологів. Причиною цього може бути зниження рівня гормонів, стрес, недосипання, зневоднення та інші чинники, пов’язані з доглядом за немовлям.
Мігреневі напади можуть посилитися під час клімаксу через коливання рівня гормонів, депресію та порушення сну. Проте з наростанням менопаузи мігрень зменшується, а іноді навіть повністю зникає. Замінна гормональна терапія може допомогти зменшити частоту та тяжкість нападів на початку клімаксу у жінок.
Чоловічі мігрені
Найчастіше за все тяжкі мігреневі напади з’являються у чоловіків у віці 20 років. З віком вони сповільнюються, та знову виходять на пік приблизно у 50 років, а потім зменшуються чи навіть припиняються назавжди.
Дослідники не мають точного розуміння такого мігреневого «режиму» у чоловіків. Проте вважається, що поєднання впливу навколишнього середовища та способу життя із генетичними чинниками може сприяти зростанню мігрені.
Фото: pexels.com