Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Благодійність – здоров’ю на користь

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Не є секретом, що регулярні фізичні вправи, стеження за вагою та здорове харчування – ключові кроки на шляху до міцного здоров’я. Але тепер вчені виявили інший, більш малоймовірний чинник, який може мати надзвичайно значний вплив. Вже існує чимало доказів, що благодійність може зміцнити імунну систему людини.

Прості акти альтруїзму, як-от пожертвування грошей, волонтерство або навіть прояви доброти, можуть принести велику користь для здоров’я. Будь-яка благодійність потенційно допомагає людині жити довше та зміцнює її імунну систему.

Благодійність знижує ризик хронічного болю

Британські дослідники намагалися перевірити, чи може робота за інших – так звана просоціальна поведінка – також знизити ризик хронічного болю. За окремими дослідженнями відомо, що до 85% тих, хто страждає від цього недугу, не лише відчувають фізичні муки, але й впадають в депресію від цього. Через це часто зменшується мотивація вживати заходи самодопомоги, які можуть полегшити біль (наприклад, регулярні вправи).

Британські вчені вивчили дані 48 тисяч людей, які брали участь у довгостроковому дослідженні всіх аспектів здоров’я з 2011 по 2020 рр. Серед відомостей про опитуваних значилися дані про так звану просоціальну поведінку і рівень хронічного болю.

Волонтерство Учасників дослідження запитали, чи жертвували вони гроші на благодійність за останній рік, і якщо так, то скільки. Трохи більше третини опитуваних відповіли, що донатили на добрі цілі. Майже кожен п’ятий з учасників займався волонтерською діяльністю за той самий період.

Дослідники зіставили ці деталі з кількістю учасників, які зазначали, що хронічний біль серйозно порушив їх життя протягом дев’ятирічного періоду дослідження. Результати показали, що ті, хто жертвував гроші на благодійність, мали менший ризик цього недугу.

При цьому виконання певної добровільної роботи мало ще більший вплив. Найбільшу користь спостерігали ті, хто робив і те, і інше.

Чому так відбувається?

На думку дослідників, волонтерство зазвичай передбачає певну фізичну активність, яка стимулює вивільнення ендорфінів – власних знеболювальних засобів організму та покращувачів настрою. Проте навіть проста пожертва може мати подібний ефект.

Як зазначають дослідники, просоціальна поведінка також сприяє кращому психічному здоров’ю. А, як відомо, фізичний біль і психічне здоров’я тісно взаємопов’язані.

Як пояснює психологиня Одрі Тан, ендорфіни виробляються, коли людині вдається досягти чогось задуманого. Після цього вони зазвичай залишаються в тілі, тому можуть полегшити хронічний біль. Однак дослідження показують, що переваги доброзичливості виходять за межі запобігання болю.

Більше добрих справ – краще здоров’я

Дослідження, проведене у 2013 р. американськими психологами, показало, що люди старше 55 років, які безплатно пропонують допомогу іншим, мають принаймні на 24% менше шансів померти передчасно, ніж ті, хто цього не робить. То ж благодійність та добрі справи можуть мати вирішальне значення для тих, хто намагається зберегти своє фізичне та психічне здоров’я після виходу на пенсію. На думку пані Тан, окрім соціальної взаємодії, люди таким чином тренуються та підтримують рухливість і еластичність суглобів.

Добрі справиЯк зазначає видання Daily Mail, інші дослідження показують, що добрі вчинки можуть зменшити ризик серцево-судинних захворювань. Головним чином це відбувається внаслідок зниження рівня гормонів стресу, таких як кортизол. Останній сприяє підвищенню артеріального тиску, що є основним чинником ризику інфарктів та інсультів.

Альтруїзм чи навіть його спостереження підвищує імунітет

Навіть спостереження за альтруїзмом когось іншого може підвищити здатність боротися з інфекціями. Для одного знакового дослідження в 1988 р. дослідники запросили групу волонтерів переглянути відео, в якому мова йшла про добрі акти милосердя, здійснені Матір’ю Терезою в Індії. Іншій групі запропонували переглянути фільм про Гітлера.

Дослідники взяли зразки крові до та після перегляду. Вони виміряли рівень імуноглобуліну А – речовини, що виділяється імунною системою як захист від бактерій, токсинів або вірусів. Результати показали, що глядачі відео про альтруїстичну поведінку Матері Терези, відчули його раптовий сплеск. У тих, хто дивився фільм про диктатора, показник рівня імуноглобуліну А не змінився.

Тобто цей експеримент доводить, що навіть спостереження за добрими справами інших здатне вплинути на здоров’я того, хто спостерігає це. Це явище стало відоме як «ефект Матері Терези». Проте, як зазначає докторка Танг, можна отримати більше користі від здійснення альтруїстичного вчинку самому, ніж просто бути глядачем збоку.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU