Лікарка Пунам Десай застерігає від використання подряпаних та потрісканих антипригарних або керамічних сковорідок. За її словами, вони можуть виділяти мікропластик, що дуже шкодить здоров’ю. Відео лікарки про небезпеку, яку мають подряпані сковорідки з антипригарним покриттям, зібрало у TikTok майже півмільйони переглядів. У ньому експертка зі здоров’я, що має 22 500 підписників, розповідає, як цей пошкоджений кухонний посуд може передавати мільйони часток мікропластику у їжу, яку ми споживаємо.
Непомітний, але дуже руйнівний для здоров’я мікропластик
За словами пані Десай, мікропластик є ендокринним руйнівником. Він може спричинити гормональний дисбаланс, проблеми з фертильністю та навіть підвищити ризик раку. Як відомо, ендокринна система регулює, скільки різних гормонів виділяється у нашому організмі.
Мікропластик надходить із різних джерел, у тому числі з більших шматків пластику, які розпалися, наприклад, зруйнованого покриття сковороди. Деякі мікропластики містять пер- та поліфторовані речовини, також відомі як вічні хімікати. Це палички та термостійкі частинки, які використовуються для виготовлення мільйонів екземплярів кухонного посуду. Останніми роками їх пов’язують з різними проблемами зі здоров’ям, включаючи декілька видів раку, аутизм та безпліддя.
Як зазначає видання Daily Mail, попереднє дослідження, проведене в Австралії, показало, що одна подряпина на поверхні каструлі може перемістити мільйони частинок мікропластику в їжу та людське житло. Дослідники використовували світлові хвилі для вимірювання мікроскопічних частинок.
Виявилося, що лише одна подряпина на тефлоновій сковороді товщиною 5 см (можливо, лопаткою чи ложкою) виділяє до 2,3 млн мікропластику. Загалом у каструлі було розсіяно понад 9000 частинок пластику.
Пошкоджені сковорідки – джерело шкідливих речовин
Пані Десаї каже, що вона також уникає використання керамічних каструль, оскільки вони мають шар алюмінію під ними, який також може потрапити в їжу. Керамічні сковорідки зазвичай вважаються безпечнішою альтернативою антипригарним, оскільки вони не містять вічних хімікатів або будь-яких металів.
З іншого боку, каструлі з керамічним покриттям зазвичай виготовляються з алюмінію з антипригарним покриттям на основі кераміки. Якщо їхнє покриття буде пошкоджене, то частинки металу можуть потрапити в їжу, яку в них готують.
Після споживання людиною їжі, забрудненої хімічними речовинами, частинки залишатимуться в організмі протягом тривалого часу, оскільки вони дуже повільно виходять із сечею. Їх вважають «вічними хімікатами», оскільки вони розщеплюються в організмі протягом десяти років і ніколи не розкладаються у навколишньому середовищі.
Управління з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів не встановило верхню межу щодо максимальної кількості цих речовин, яку безпечно споживати в їжі. Тому дослідники рекомендують людям бути більш уважними до типів посуду, які вони вибирають для використання, особливо якщо це стосується приготування їжі.
Фото: pixabay.com