Археологи виявили в Італії затоплений храм набатеїв: йому 2000 років

Відкриття унікальне, адже йдеться про перший відомий храм, зведений у цьому регіоні набатеями: кочовим народом, що прийшов сюди із Йорданії.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Свою знахідку команда підводних археологів з Університету Кампанії імені Луїджі Ванвітеллі описала в журналі Antiquity. Релігійна споруда, знайдена неподалік портового міста Поццуолі, що в Неаполітанській затоці, мала прямокутне планування. Дві її кімнати були оформлені в давньоримському стилі.

Відкриття біля узбережжя Поццуолі (за давніх римлян – Путеолів) унікальне тим, що йдеться про перший відомий храм, збудований набатеями в цьому регіоні. Століття вулканічної активності покрили древнє святилище шарами магми.

залишки храму під водою

До слова, кочова арабська торгова цивілізація набатеїв згадується у фільмі «Індіана Джонс і останній хрестовий похід» (1989). Як раніше писав портал 50Plus, нещодавно вчені виявили секретну гробницю в легендарному мавзолеї набатеїв Ель-Хазне, що в Йорданському місті Петра.

Про що повідомили підводні археологи?

Затоплена споруда розташована приблизно за 45 метрів від узбережжя Поццуолі. 195 року до нашої ери тут було засновано римську колонію Путеоли. Пізніше вона перетворилася на головний порт римлян, до якого прибували товари з різних частин імперії: від вина та парфумів – до текстилю та зерна.

2023 року дослідники натрапили в цьому районі Неаполітанської затоки на вівтарі та плити з білого мармуру. Підводним розкопкам виявленого об’єкта команда присвятила весь останній рік, розповіло видання Daily Mail.

Як з’ясували археологи, набатеї збудували кімнати храму з місцевих матеріалів. На плитах, виявлених у першій кімнаті, був вигравіюваний латинський напис «Dusari sacrum», що означає «присвячений Душарі», головному богу набатейської релігії.

У другій кімнаті розташовувалися два вівтарі. У восьми прямокутних нішах першого вівтаря колись зберігалося священне каміння, що використовувалося в набатейському богослужінні. Тим часом у другому вівтарі вчені виявили три прямокутні заглиблення.

Набатеї сповідували політеїстичну релігію, на яку вплинули стародавні греки та єгиптяни.

Ймовірно, споруда була побудована в період багатства та незалежності набатеїв, коли вони були одними з торгових партнерів римлян. «Створення святилища стало можливим, коли набатеї насолоджувалися свободою та можливостями, які надавала їм дружба з Римом та незалежність їхньої батьківщини», – зазначила команда.

Археологи припустили, що храм збудували за правління імператора Августа (31 р. до н. е. – 14 р. н. е.) або Траяна (98–117 рр. н. е.).

мармурові плити

Що ще відомо про набатеїв?

Набатейське царство було незалежним політичним утворенням із середини III століття до н. е.. Воно процвітало на землях сучасних Йорданії, Ізраїля, Єгипту, Сирії та Саудівської Аравії, доки не було захоплено Римською імперією у 106 році нашої ери.

До анексії римлянами стародавня арабська цивілізація контролювала ключові торгові шляхи, якими каравани перевозили предмети розкошів з берегів Індійського океану до Середземномор’я.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU