Команда науковців з Норвезького інституту біоекономічних досліджень у Тромсе (Норвегія) знайшла докази багатозадачності північних оленів. Виявляється, ці ссавці чудово поєднують сон і приймання їжі.
За допомогою електроенцефалографа (ЕЕГ) дослідники зібрали дані про активність мозку у чотирьох дорослих самок північного оленя. Для цього вчені прикріплювали до голів тварин неінвазивні електроди, які зчитували мозкові хвилі оленів узимку, влітку та восени: у темряві та за природного освітлення. Кожен сеанс тривав чотири дні.
Аналіз даних ЕЕГ показав, що піддослідні ссавці спали в середньому однакову кількість часу незалежно від пори року – з пропорційною часткою часу, проведеною в кожній фазі сну.
Крім того, команда провела експерименти, під час яких порушувала сон оленів на двогодинні відрізки часу. Вчені виявили, що такі втручання спричинили збільшення повільнохвильової активності в мозку тварин. Це свідчить про те, що тварини відчували потребу у сні, розповіло видання The Guardian.
За словами професорки Габріели Вагнер, «це вказує на те, що мозок північного оленя має «уявлення» про те, скільки сну йому необхідно для нормального функціонування – так само як і наш». Але така властивість притаманна не всім тваринам, додала вона.
Команда також помітила, що після того, як олені закінчували жувати, повільнохвильова активність мозку зменшувалася. А отже, можливо, зникала також їхня сонливість.
«Ми думаємо, що здатність спати під час їди може бути особливо важливою протягом короткого літа, коли олені дуже активні весь день, щоб з’їсти достатньо їжі та накопичити жир в очікуванні зимових місяців, коли їжі буде замало», – зазначила пані Вагнер.
Результати дослідження опублікував журнал Current Biology.
Фото: pexels.com